Přibyslav brojí proti novele zákona o nočním klidu. Je to paskvil, tvrdí

  11:36
Mohly by to být v Přibyslavi hodně rušné tři noci. Víkend od 17. do 19. března totiž tamní radnice vybrala mezi výjimky, kdy bude dovoleno rušit noční klid. Oficiální zdůvodnění zní: Oslava jmenin.

Ilustrační snímek | foto:  František Vlček, MAFRA

„Kdo má v březnu, a nejen v březnu, jmeniny, nemusí se v tomto termínu bát při oslavách porušení nočního klidu. Vím, že někteří to tady už tak pojímají. Svátek mají jindy, ale pro oslavu využijí právě tento víkend,“ pousmál se přibyslavský starosta Martin Kamarád (ODS).

Novela zákona platného od loňského října totiž stanovila povinnost vyjmenovat a datovat rok dopředu obecní vyhláškou akce, kterým radnice povoluje skončit až v pozdních nočních hodinách. Události, které ve vyhlášce nejsou, musí skončit před dvaadvacátou hodinou.

Přibyslav takovou vyhlášku na podzim schválila. Zahrnula do ní desítky akcí, včetně třeba soukromých oslav a událostí. Svérázným způsobem tak chtěla upozornit na nesmyslnost novely zákona.

„Cítíme obrovský tlak na sešněrování veškerého života zákony, předpisy, nařízeními a vyhláškami. Chceme tímto prostřednictvím poukázat na nesmyslnost novely zákona. Snad se někdo odpovědný chytne za nos a ten paskvil zruší,“ vysvětlil starosta.

Deset návrhů na výjimky podala například zastupitelka Anna Šnýdlová z ODS. „Podala jsem je právě na protest proti novele zákona. Pokládám za nesnesitelné, co všechno se už přikazuje a zakazuje. Místo, aby se podporovala vzájemná slušnost a zvykové právo, všechno regulují vyhlášky a zákony,“ svěřila se.

Ministerstvo nařízení zkoumá

Reakce ministerstva vnitra, které obecní vyhlášky posuzuje a zkoumá, zda nejsou v rozporu se zákonem, na sebe nenechala dlouho čekat. V pondělí přijeli projednat okolnosti přijetí vyhlášky přímo do Přibyslavi pracovníci odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra.

Výjimka z nočního klidu

  • Do loňského podzimu mohly samosprávy operativně udělovat výjimky z nočního klidu třeba jen pár hodin před chystanými oslavami. Nyní už to není možné.
  • Ministerstvo vnitra změnu zákona zdůvodňovalo tím, že dosud neexistovala jednotná pravidla, přičemž akcí přesahujících noční klid a stížností na jeho rušení přibývalo.
  • Občané musí mít podle ministerstva vnitra možnost se na akce spojené s hlukem v nočních hodinách připravit. Proto musí být tyto akce předvídatelné.
  • Mnoho představitelů místních samospráv i některé kraje však řešení této věci vyhláškou odmítá. Podle nich toto řešení mimo jiné zamezí konání nárazových akcí, například spontánních oslav sportovních úspěchů.

„Provedli jsme místní šetření, pobavili jsme se o důvodech výjimek. Doslechli jsme se, že náš případ je výjimečný, protože zachází do extrémů. Z ministerstva chtěli dodefinovat typy některých akcí a popsat, proč byly do vyhlášky začleněny,“ konstatoval Kamarád.

„Argumentoval jsem tím, že důvody každého zastupitele pro posuzování jednotlivého bodu mohou být různé,“ dodal.

Ministerstvo vnitra nyní poskytnuté vyjádření města podrobně vyhodnotí. Toto vyjádření pak bude jedním z podkladů, na základě kterých posoudí, zda vyhláška o nočním klidu je v souladu se zákonem a judikaturou Ústavního soudu.

„Následně bude městu zaslán právní rozbor se závěrem, zda byl či nebyl shledán rozpor se zákonem. V případě, že shledáme rozpor se zákonem, poskytneme městu metodickou pomoc ke zjednání dobrovolné nápravy,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Pro posouzení bude klíčové, zda ve vyhlášce vyjmenované akce mají společenský důvod.

Může zasáhnout Ústavní soud

V úvodu zmiňovaná oslava jmenin o březnovém víkendu je právě jednou ze sporných výjimek. Je tedy možné, že ministerstvo případně doporučí její vypuštění z vyhlášky. „Stihli bychom to, vypracovaný právní rozbor zašleme do třiceti dnů,“ vzkázala Hana Malá.

Ministerstvo vnitra má v podstatě tři možnosti, jak s přibyslavskou vyhláškou naložit. Může jí ponechat beze změn, může pozastavit účinnost jejích sporných částí, nebo pozastavit účinnost celé vyhlášky. V tom případě by ministerstvo vnitra podalo podnět k projednání vyhlášky Ústavnímu soudu.

„Někdo musí říct, kde je ta hranice, co ve výjimkách být může a co už ne,“ dodal Martin Kamarád.

Vyhláška, kterou Přibyslav loni na podzim schválila, není omezena jen na jeden rok. V dalších letech jí ale zastupitelé mohou pozměňovat či doplňovat o dodatky. Rovněž budou muset některé termíny zpřesňovat, jako třeba datum Velikonoc, které jsou svátkem pohyblivým.