Politici našli shodu na územním plánu Pardubic, uvolní plochy pro výstavbu

  8:24
Poslední dvě volební období se pardubičtí politici snažili schválit nový územní plán. Neúspěšně. Klíčový dokument byl i hlavním tématem při nedávných koaličních vyjednáváních. Také díky nim se zdá, že by v dohledné době konečně lidé mohli mít k dispozici parcely pro novou zástavbu.

Radnice v Pardubicích. | foto: Jaroslav Hubený

Územní plán města určuje zásadní limity pro jeho další rozvoj. Kde bude možné stavět, kudy povedou nové silnice, kde budou pozemky pro výrobu. I proto je problém, že se Pardubice už roky marně snaží nový dokument schválit a místo toho lepí další a další změny dnešního územního plánu. Těch už jsou dvě desítky.

Během koaličních jednání se politici o územním plánu bavili několik hodin.

„Zástupci koalice nám ukázali, na čem se dohodli a musím říct, že to je rozumný kompromis. Nemáme důvod tento návrh torpédovat,“ řekl zástupce opozičních Pardubáků Milan Košař s tím, že by celý proces mohl v ideálním případě skončit do roka.

„Momentálně úředníci vyřizují připomínky ke konceptu územního plánu,“ dodal.

Souhlas opozice s dokumentem se jeví jako klíčový. Politici totiž o podobě plánu vedli v posledních letech velké bitvy.

Pardubice chtějí zastavět pole ve městě

„Naší hlavní ambicí bylo připravit větší územní celky, na kterých by se mohla uskutečnit velká bytová výstavba, a to se nakonec povedlo,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z ANO.

Chce především zvrátit trend, kdy se staví zejména na polích kolem obcí nedaleko Pardubic. V samotném městě pak téměř není stavět kde.

„Uprostřed města máme pole, kde se nestaví. Hodně se v poslední době mluvilo o zástavbě brownfieldů uvnitř města, ale téměř u všech kromě Masarykových kasáren už víme, co v nich bude. To znamená, že musíme uvolnit nové plochy,“ uvedl primátor, který před časem přišel s vizí, že by město mělo mít až 120 tisíc obyvatel.

Pro tento plán ale jen těžko hledal podporu u koaličních partnerů.

„ODS, stejně jako my, byla proti této přepálené metě. Demografický vývoj je přesně opačný, není dost dobře možné navýšit počet lidí ve městě o nějakých 40 tisíc. Jsem rád, že v rámci koaličního jednání toto z plánů zmizelo,“ uvedl Košař, podle kterého byl mezi dalšími spornými body třeba přesun budoucího přístavu na Labi na pravý břeh.

Protože není kde stavět, rostou ceny pozemků i bytů

 „ODS také nesouhlasila se stavbou v dnešní zeleni na severovýchodním okraji Pardubic. Také to se podařilo v rámci jednání vyřešit,“ řekl Košař, který má ambici stát se pověřeným zastupitelem, dohlížejícím na přípravu plánu.

Toho budou zastupitelé volit za týden ve čtvrtek a pokud se jím stane zástupce opoziční strany, bude to překvapení. Podle koaliční smlouvy má dohled nad územním plánem ODS, která gesci sebrala ANO. Původně se počítalo s tím, že by si územní plán vzal pod sebe lídr ODS Karel Haas, ale po jeho nesouhlasu s koalicí s ANO tento úkol spadl na náměstka primátora Petra Kvaše.

„Jako bývalý šéf městské policie nemá na podobný úkol odbornou výbavu. Já se těmito tématy zaobírám celý profesní život, takže nominaci kolegů přijmu,“ komentoval to Košař.

Nicméně pro běžné občany je podstatné hlavně to, zda již celý proces skončí.

„Musíme to dotáhnout rychle do konce. V Pardubicích raketově rostou ceny pozemků i bytů, což je jasný důkaz, že není kde stavět,“ uvedl Charvát s tím, že podle něj město roste a poroste i v budoucnosti.

„Máme tady železniční uzel, napojení na dálnici, mezinárodní letiště. Navíc vidím na připravovaných developerských plánech, jak moc tady chtějí investoři stavět a oni dobře vědí, co dělají. Jen jim musíme dát dostatečný prostor,“ dodal primátor.