Silnice kolem přehrady Souš se až do odvolání zavírá kvůli sněhu a mrazu

  16:50
Řidiči od dnešní půlnoci neprojedou po silnici kolem přehrady Souš v Jizerských horách. Důvodem je očekávaný příchod sněhu. Silnice druhé třídy 290 se na zimu uzavírá pravidelně. Důvodem je ochrana důležitého zdroje pitné vody například pro Jablonecko před znečištěním.

Silnice kolem přehrady Souš. | foto: Liberecký kraj

„Vzhledem k předpovědi, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, avizující příchod sněhových srážek a teplot pod mrazem, bude silnice uzavřena v úseku Smědava - Souš do odvolání,“ informovala Lenka Klimentová z tiskového odboru Libereckého kraje.

Loni silničáři úsek uzavřeli 14. listopadu a automobily se na něj mohly vrátit až letos 23. dubna.

Silnice kolem Souše je výjimečná tím, že se zcela uzavírá, přestože jde o frekventovanou spojnici Frýdlantska s Jabloneckem. Navíc je jednou z mála v regionu, kterou silničáři přes zimu neošetřují. Její údržba by totiž byla příliš drahá.

Starostové obcí ve Frýdlantském výběžku volají po celoročním otevření silnice. Zhruba půlroční zákaz vjezdu kvůli klimatickým podmínkám totiž chudé Frýdlantsko ještě víc izoluje. Turisté ho pak opomíjejí a oblast se kvůli špatnému spojení nemůže rozvíjet.

„I když se turisté z Jablonecka chtějí podívat do Frýdlantu nebo do hejnické baziliky, zavřená silnice kolem Souše je odradí. O desítky kilometrů delší trasou přes Albrechtický kopec nepojedou,“ řekl například loni na podzim předseda Mikroregionu Frýdlantsko a starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

Autor: