Stěry v ústecké MHD odhalily fekální bakterie na madlech

  14:20
Mikroskopické částice výkalů obyvatel nakažených hepatitidou A potvrdily tento týden výsledky stěrů hygieniků zejména na madlech v ústecké MHD. Právě kvůli částečkám infikovaných výkalů se žloutenka šíří. Stačí se dotknout předmětu, který nakažený člověk použil, neumýt si ruce a mikročástice výkalů se dostanou například s jídlem do úst.
Správné mytí rukou. Redaktorka MF DNES, která na absolvovala minikurz v...

(ilustrační snímek) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Stěry prokázaly, že jsou skutečně lidé, kteří se pořádně po toaletě nemyjí a jsou schopni madla v MHD kontaminovat,“ sdělil Josef Trmal, ředitel krajského epidemiologického odboru.

S razantním nástupem žloutenky začal dopravce madla dezinfikovat, stěry však naznačily, že bude nutné toto opatření na některých místech ještě zpřísnit. Ve vozech MHD jsou to například vodorovná madla, kterých se lidé nejvíce drží, a madla, kde stojí lidé s kočárky a dětmi.

Po jednání hygieniků a ředitele ústeckého dopravního podniku Libora Turka tak dezinfekce bude intenzivnější, vozy se nebudou mýt jednou za tři dny, jako tomu bylo doposud, ale celý následující měsíc každý den.

„Začneme již o víkendu a podle doporučení budeme používat i účinnější dezinfekci, kterou jsme již objednali,“ přiblížil Turek.

Myjí se madla u nákupních košíků

Dalším opatřením je, že se myjí madla nákupních košů v hypermarketech a zaměstnanci už nenechávají nakupující sahat na pečivo holýma rukama.

„Požádali jsme o spolupráci i Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, aby to prodejcům doporučili. Další radou je dát pečivo za plastové přepážky. Je to návod do budoucna, kam by tato snaha měla směřovat,“ řekl Trmal.

V nákupním centru Globus v Trmicích u Ústí vedle dezinfekce madel zrušili volně dostupné zákaznické ochutnávky a dohlížejí na používání jednorázových rukavic u pečiva.

„Máme antibakteriální prostředky na toaletách, čistíme kliky všech dveří a další rizikové prostory. Většina zaměstnanců využila nabídku na očkování proti žloutence,“ poznamenala mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Veškeré tyto snahy začínají mít efekt, protože počty nemocných se v posledních týdnech v Ústí nad Labem snižují. Zatímco před dvěma týdny přibylo 22 nemocných, minulý týden jich bylo 18 a tento týden 15.

Celkem je tak infikovaných 322 lidí. „Už jsme pravděpodobně za vrcholem epidemie, ale nerad bych to zakřikl,“ doufá ředitel krajského epidemiologického odboru.

Nemoc je i v dalších okresech

Mezi nemocnými jsou teto týden 4 předškolní děti, 6 školáků a 5 dospělých. Nejvíce případů je z ústecké části Mojžíř a města Trmice, další ojedinělé z ústeckých částí Krásné Březno, Klíše, centra města, Předlic, Neštěmic a Strážek.

Třináct nových případů je v rodinách, kde se už případ žloutenky vyskytl a hygienici je našli díky nařízenému zdravotnímu dozoru. „Bez něj by pozornosti unikli, a zaplať pánbůh, výsledky jsou vidět,“ pochvaloval si Trmal.

Kromě Ústí se nemocní objevují i v dalších okresech kraje. Na Lounsku jsou to dvě děti, jedno z Klokánku a druhé z výchovného ústavu. Dva případy jsou na Mostecku, na Teplicku 10, na Děčínsku jeden kvůli dojíždění ženy do práce v Ústí.

„V případě ‚importu‘ onemocnění do jiných okresů se jedná o skupiny sociálně slabé, případně osoby v institucích poskytujících sociální a výchovné zabezpečení,“ podotkl Trmal. Dobrou zprávou podle něj je, že žloutenka se nešíří vodou.

„Dříve se to stávalo kvůli prosakování jímek na fekálie do vodních zdrojů,“ dodal Trmal.