Ústecké bezdomovkyni, které rozebrali přístřešek, našlo město ubytování

  13:44
Ústecký magistrát našel provizorní ubytování v krizovém centru Corso pro bezdomovkyni Jitku a její tři psy. Až do minulého týdne žila u parovodu nedaleko Mariánské skály. Igelitový přístřešek jí ale zlikvidovali strážníci při jejich preventivní akci.

V krizovém centru bude žena jen přechodně, než se pro ni podaří zajistit vhodné ubytování. Další možností je přidělení speciálního nouzového přístřešku, takzvaného iglú. Město už objednalo tři kusy, jež poskytne lidem bez domova, čtvrté dostane pro paní Jitku od výrobce zdarma.

Fotogalerie

„Jestli mi vezmete psy, tak to radši skočím z Mariánky. Bez nich nikam nepůjdu,“ plakala při likvidaci svého ležení minulý týden třiapadesátiletá Jitka.

Reagovala tak na vyjádření strážníků, že její obydlí rozeberou a odvezou pryč. Na místě pak během chvíle zůstal jen přístřešek k přespání, který obývala se svými psy, a její osobní věci.

„V žádném případě nechceme, aby někde umrzli, a proto jim nabízíme pomoc a zároveň důstojnější ubytování v oblastní charitě,“ upřesnil přímo na místě ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) s tím, že bezdomovci dostávají letáček s kontakty na organizace, jež jim mohou pomoct.

Bez možnosti zůstat se psy ale paní Jitka nabídku na azylový dům odmítla. „Nakonec jsme paní nabídli místnost v krizovém centru, kde má k dispozici i sociální zázemí a je tam místo i na pelíšky pro její psy,“ uvedl primátor.

Bezdomovci si své příbytky staví u parovodů

K razantní likvidaci bezdomoveckých přístřešků přistoupila městská policie spolu s ústeckým magistrátem kvůli tomu, že roste počet ležení těsně kolem veřejných staveb, jako jsou parovody a horkovody, kde se mohou v mrazivém počasí zahřát. Město se obávalo, že je bezdomovci zničí.

„Jednou prostě začít musíme. Bezdomovci si u městských zařízení stavějí stany, kolem nich pak rozdělávají ohně. Ohrožují tak nejen sebe, ale i náš majetek,“ zdůvodnil akci Jan Novotný, zástupce ředitele ústecké městské policie.

„Navíc se bezdomovci často zabydlují v zastavěných oblastech, kam chtějí lidé chodit na procházky, ale mají strach,“ dodal s tím, že strážníci v průběhu několika dnů chtějí postupně obejít všechna místa, kde lidé bez domova přespávají.