Ústí nad Labem mapuje brownfieldy, aby si jich všimli investoři

  11:06
Ústí nad Labem se připojilo k projektu Národní databáze brownfieldů, která mapuje nevyužívané průmyslové lokality v zemi. Slibuje si od toho, že přiláká další investory, kteří přinesou městu nové příležitosti, a současně s tím často i letitá zátěž zmizí.

V seznamu ústeckých brownfieldů je i průmyslová zóna Tonaso ve čtvrti Neštěmice. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Smyslem databáze je podle radnice zjednodušit podnikatelům práci s výběrem vhodné lokality. 

„Mapujeme a vytváříme seznam brownfieldů, které jsou ve vlastnictví města, aby se rozšířily příležitosti pro investory a přispělo se tím k regeneraci opuštěných míst,“ přiblížila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Podle aktuálního seznamu má prozatím Ústí v databázi tři objekty – budovy Spolchemie v Trmicích, průmyslovou zónu Tonaso ve čtvrti Neštěmice, jejíž část mají pronajaté různé firmy, a cukrovar v Pražské ulici. Ten byl vůbec první rafinerií na zpracování cukru ve městě.

„Zřídili ji Franz Fieber, Heinrich Ritter von Krobshofer a Anton Bruck v letech 1882 až 1883. Město Ústí se stalo na konci 19. století nejvýznamnějším centrem našeho cukrovarnictví,“ píše se v knize Dějiny města Ústí nad Labem.

Z celého kraje je pak v databázi zapsáno dalších padesát objektů, například intendanční sklad v Terezíně, dubská dětská psychiatrická léčebna, pivovar v Litoměřicích nebo zámek v Libořicích u Žatce.