Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtman promluvil o partnerovi zabité dcery: Napadl i mě a vyhrožoval

  20:00
Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček se rozhodl, že promluví o tom, co předcházelo tragédii v jeho rodině. Příběh soužití jeho nevlastní dcery s 22letým Pavlem K., který je obviněný z její smrti, tak dostává konkrétnější obrysy. Ukazuje se například, že Pavel K. dříve napadl i samotného hejtmana a jeho manželku.

Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček | foto: Karel Pešek, MAFRA

Domácí násilí v bytě mladého páru bylo časté. MF DNES to anonymně potvrdili sousedi i příbuzní. Pavel K. podle nich svou družku bil a demoloval zařízení bytu. Napadal ji i poté, kdy se jim v srpnu 2013 narodila dcera.

Bylo jí jen pár měsíců, když od něj po jednom z útoků družka odešla poprvé. Prosil ji, aby se vrátila, sliboval, že se změní, a ona mu po několika dnech uvěřila.

V říjnu 2014 se mladí rodiče rozešli znovu. Pavel K. se rozhodl, že pošle družku k rodičům a dcerku si nechá.

Tehdy už měl za sebou úvěrový podvod, za který dostal tříměsíční podmínku. Jeho přítelkyně s matkou, hejtmanovou manželkou, ho hledaly po Bílině, až na něj narazily na autobusové zastávce v centru města.

„Po slovní roztržce svou přítelkyni udeřil otevřenou dlaní do obličeje, až upadla na zem,“ stojí v obžalobě.

Soud řešil, kdo se má starat o holčičku

Když se jí zastala matka, mužův hněv se obrátil proti ní. „Zatáhl ji do autobusové zastávky, tam ji držel pod krkem, škrábal do obličeje, opakovaně ji udeřil rukou do obličeje a tahal za vlasy,“ píše se v obžalobě.

Pak ženě strhl z krku dva zlaté řetízky za 10 tisíc korun a nechal si je. Jeho družka se matku snažila bránit marně. Pavel K. ji přestal mlátit, až když někdo z kolemjdoucích zavolal policii. Žena skončila v nemocnici s oděrkami na obličeji a zhmožděným krkem.

Policie tehdy řešila jen útok na hejtmanovu manželku, protože její dcera nesouhlasila, aby vyšetřovatel řešil i její napadení.

Hejtman s manželkou následně dosáhli předběžného opatření, díky němuž získali dítě mladého páru do péče. Když však později žádali o trvalé svěření vnučky, soud nařídil, aby se holčička vrátila rodičům, aniž by vyslechl Pavla K. a zkoumal prostředí, kam dítě posílá.

Další útok se odehrál 12. března 2015. Ten den Pavel K. přišel Bubeníčkovým oznámit, že jim dcerku nedá, a oháněl se rozhodnutím soudu. To však nebylo pravomocné, protože hejtmanova manželka se odvolala. Hejtman Oldřich Bubeníček na Pavla K. narazil před domem.

Napadení hejtmana policie vyhodnotila jako přestupek

„U vchodu se proti mně vyřítil s vnučkou v náručí. Zastoupil jsem mu cestu a chtěl jsem vnučku. Něco jsme na sebe křičeli a vnučku jsem získal. Když jsem ji držel, dal mi pěstí, kopal do mě a plival na mě. Přitom křičel, že mě zabije,“ popsal hejtman.

Také tento incident vyšetřovala policie. Po necelém měsíci konstatovala, že šlo jen o přestupek. Ten bílinská radnice dosud neprojednala.

Za napadení a oloupení hejtmanovy manželky z října 2014 dostal Pavel K. loni 29. července jen další podmínku. Tentokrát dvouletý trest odložený na zkušební dobu tří roků.

Soudkyně Dana Kolářová trest zdůvodnila tím, že podmínku navrhoval i státní zástupce, a dodala, že zákon výslovně zakazuje uložení citelnější sankce tam, kde postačí sankce méně postihující.

Letos 2. ledna Pavel K. svou 23letou partnerku podle dostupných informací zřejmě bodl do stehna, přičemž zasáhl tepnu a žena vykrvácela. Obviněný je z ublížení na zdraví s následkem smrti a soud ho vzal do vazby.