Někteří přijdou s rakovinou penisu pozdě, úd už se rozpadá, říká lékařka

  9:16
Nádory varlat jsou mnohem nebezpečnější než rakovina prostaty. Karcinom penisu je vysoce agresivní, proto se musí odstranit co nejdříve. Muži se ale o problému stydí mluvit a k lékaři často přicházejí v pokročilém stadiu nemoci, říká zástupkyně přednosty Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Olga Dolejšová.

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu | foto: NIH

„Každoročně se mluví hlavně o rakovině prostaty, ale trochu se vynechávají ostatní mužská nádorová onemocnění. Zmínit je nutné nádory varlat, protože ty postihují mladší muže ve věku kolem 25 až 30 let,“ uvedla lékařka Olga Dolejšová.

Přiblížila, že nádor varlat se na rozdíl od většiny rakovinných nádorů prostaty chová vysoce agresivně.

„Proto je indikovaný k rychlejšímu operačnímu řešení než karcinom prostaty, kde máme čas. Nádor varlete se zkrátka musí řešit akutně,“ vysvětlila Dolejšová.

Operací, při kterých se odstraňuje varle nebo varlata, na plzeňské urologické klinice provádějí ročně kolem třiceti, zatímco rakovinný nádor prostaty řeší čtyřikrát častěji. Loni to bylo kolem 120 případů.

Podle Dolejšové je častým problémem mužů stud, který způsobuje, že k lékaři přicházejí pozdě. „Zatímco u žen jsme se posunuli do stadia, že o rakovině prsu nemají strach mluvit a samovyšetřování už je úplně normální, u mužů se o samovyšetřování varlat mluví méně,“ popsala Dolejšová.

Podle webu linkos.cz v České republice ročně rakovinným nádorem varlat onemocní kolem 450 mužů, zatímco rakovinou prostaty přes sedm tisíc mužů. Pro srovnání - s rakovinou prsu ročně začne bojovat kolem 7 400 žen.

Dolejšová upozornila, že mentalita mužů je trošku jiná než u žen. „Každý muž má nějaké hranice, za které s ohledem na stud nejde. Mluvit se ale o této problematice musí, protože to, aby muži přišli k lékaři včas, je pro ně životně důležité,“ upozornila Dolejšová.

Plzeňská Urologická klinika fakultní nemocnice je v rámci Česka známá i tím, že se zde v poledních letech koncentrují muži přicházející s rakovinou penisu. „V republice je ročně zhruba sto případů a my jsme z nich loni řešili přibližně pětinu,“ přiblížila Dolejšová.

Rakovina penisu se musí řešit hned

Větší množství pacientů, kteří přicházejí právě do Plzně, vysvětlila tím, že přednosta kliniky Milan Hora a jeho kolega Ivan Trávníček prezentovali na kongresech celou řadu prací o karcinomu penisu a urologové, kteří se vědeckých akcí zúčastňují, pak do Plzně ve větší míře posílají své pacienty.

Rakovina penisu se podle Dolejšové musí řešit také urgentně, protože hrozí rozsev do mízních uzlin. Mladší pacienti prý přicházejí včas, pokročilejší stadia jsou častější u starších pacientů.

„Často se to stává ve skupině sociálně slabších. Vidíme to třeba u bezdomovců, kteří s lézemi chodí třeba dva roky, a když přijdou, penis je skoro rozpadlý,“ popsala Dolejšová.

Samovyšetření varlat zvládnete sami. Tady je návod: