Úroda bývá menší. Včely v kraji kosí nemoci a chybí včelaři

  11:08
V Libereckém kraji je méně včel, což ohrožuje úrodu, a tudíž i potravu pro obyvatele. Hejtmanství to řeší dotacemi pro včelaře. Za peníze si mohou obnovit úly. Právě ve starých úlech včely častěji hynou na nejrůznější nemoci.
Takové rojení včelaři už u každého úlu nevidí. Teď jim z části zejí prázdnotou.

(ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Na vině jsou nemoci jako včelí mor nebo varroáza, ale také fakt, že je nedostatek včelařů. Důsledkem je málo opylených stromů a rostlin a tím pádem i menší úroda.

Včely opylují například jabloně, třešně, slivoně, ale i řepku olejku a některé druhy zeleniny. A už i zemědělci pociťují, že je kvůli jejich nedostatku v některých místech úroda slabší.

„Včely mají nezpochybnitelný vliv na úrodu. Zelináři a ovocnáři určitě pociťují, že je úroda slabší. Nemáme ale vyloženě konkrétní data a čísla,“ uvádí ředitelka Regionální agrární rady Libereckého kraje Vladimíra Pachlová.

Staré úly lákají roztoče

Nemoci kosí včely zejména ve starých úlech. Letité dřevo více láká roztoče a parazity. Včelař Milan Vaníček z Přepeř na Turnovsku říká, že se do starých úlů škůdci zkrátka lépe dostávají.

„Dostanou se tam póry ve dřevě. Lépe se ve starém dřevě také uchycují nejrůznější houby a hniloby. Do nového dřeva se tak snadno nedostanou,“ vysvětluje Vaníček. Dodává, že včelaři sice dostávají od státu různé dotace na léčení včelích nemocí, ale potřebují především peníze na obnovu úlů, aby těmto nemocem předcházeli.

Pomoci se snaží Liberecký kraj. Ten má připraveno více než milion a půl korun na podporu včelařství. Dotace putuje na obnovu úlů, včelstev, včelích matek, na ochranné včelařské pomůcky či na včelařské vybavení.

„V nových úlech se včely lépe léčí než v úlech starých. Důležitým cílem je tedy výměna starých úlů za nové,“ popisuje mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

Včelaři dostanou až 70 procent nákladů

Podle Trdly nechce kraj podporovat produkci medu, ale chce zvýšit takzvanou opylovací službu. Jednoduše řečeno chce, aby včely opylovaly více stromů a rostlin.

„Opylování prokazatelně zvyšuje produkci plodin a má tak výrazný vliv na obživu obyvatelstva,“ dodává Trdla. Včelaři teď od kraje mohou dostat až 70 procent nákladů, které na chov vynaloží.

„Uvádí se, že základní vybavení pro začínajícího včelaře stojí minimálně padesát tisíc korun. Ziskovost včelařství je u drobných včelařů velmi problematická a onemocnění, jako je varroáza, náklady ještě zvyšují,“ upozorňuje mluvčí kraje.

Mladých včelařů je málo

Dotace může být lákavá právě pro začínající včelaře. Těch ale podle Vaníčka moc není. „Globálně jsme sice na předních příčkách v chování včel na světě, ale naše včelařské organizace jsou přestárlé. Mladých včelařů je opravdu pomálu. Toto odvětví se jim nezdá výdělečné a zkrátka nemají zájem,“ svěřuje se Vaníček.

„Máme tady třeba včelařský kroužek pro malé děti. S nadšením jich začne do něj chodit třeba patnáct a po čase jsou tu jen tři,“ říká Vaníček.

Upozorňuje, že by včelaři potřebovali také peníze na vedení svých organizací. „Máme funkcionáře, kteří za svoji práci absolutně nic nedostávají a dělají to z lásky ke včelařství,“ uzavírá.

Na úbytek včelstev upozorňují dlouhodobě nejrůznější organizace nejen v tuzemsku, ale i ve světě. Třeba před třemi lety americké ministerstvo zemědělství uvedlo, že masivní úbytek včel by mohl zapříčinit světovou potravinovou krizi. Na světě podle zprávy není dostatek včel, které by opylovaly úrodu.

Autor: