Bývalého úředníka soudí za to, že přihlašoval kradené automobily

  16:12
Krajský soud v Plzni začal projednávat případ bývalého úředníka odboru dopravy z Kraslic na Sokolovsku Zdeňka T. Ten je obžalovaný, že způsobil téměř desetimilionovou škodu tím, že přihlašoval kradená auta a u některých falšoval rok výroby.

Bývalý úředník z Kraslic na Sokolovsku čelí obžalobě, že přihlašoval do registru vozidel kradená auta a některá také omlazoval. (12. 12. 2017) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Je to jeden z největších odhalených případů omlazování a legalizace kradených vozidel. Obžalovaný je šestapadesátiletý bývalý úředník Zdeněk T., kterému hrozí až dvanáct let vězení. Obvinění ze zneužití pravomoci a legalizaci výnosů z trestné činnosti odmítá.

„Na odboru dopravy jsem byl od podzimu 2004, hned na začátku mi byla přidělena agenda dovozů aut a dalších asi deset nebo dvanáct oblastí. Abych všechno stačil, do práce jsem chodil o hodinu dřív než všichni ostatní a odcházel jsem poslední. Práce bylo hodně, měl jsem z ní stres, i jsem zkolaboval. Ale pak jsem zase řekl, že všechno zvládnu,“ líčil před soudem muž, který už na odboru dopravy nepracuje.

Úředník přidělil registrační značky autům ukradeným v Praze

Státní zástupkyně Blanka Špánková dvě hodiny popisovala třicet případů, kdy obžalovaný přihlašoval na české značky auta kradená ve Španělsku nebo v Rakousku.

Nové registrační značky podle spisu přidělil i v Praze ukradeným autům, která měla upravené VIN kódy. Dalším problémem bylo, že nepoznal zfalšované  zahraniční technické průkazy vozidel a tak do registru v České republice zapisoval auta o rok, ale i sedm let omlazená.

Pokud kradená a legalizovaná auta policie dohledala, posledním majitelům je odebírala. To vše se dělo mezi zářím roku 2008 a dubnem 2011.

Většinu dokumentů k přihlášení takových automobilů nosil obžalovanému jeho známý. Podle státní zástupkyně bylo na některých technických průkazech pouhým okem viditelné, že jsou padělané nebo upravované.

Číslice v dokumentech byly vyškrábané a nově dopsané

„Některé číslice byly dle znaleckého zkoumání v dokumentech vyškrábané a dopsané, jinde byly k vymazání původních údajů použity chemické látky, a do technického průkazu byly dopsána nová data,“ uvedla státní zástupkyně.

Obžalovaný tvrdí, že si ničeho nevšiml. Uvedl, že až po prvním výslechu na policii byl u očního lékaře, a ten mu předepsal brýle.

„Zpočátku jsem ověřoval rok výroby a první uvedení do provozu. Když to bylo o jeden rok, mohlo jít o skladové vozy, a neřešil jsem to. Když později policie chtěla nějaký spis k podezřelému vozu, ofotil jsem ho a poslal. Chtěl jsem od nich, aby mi řekli, co bylo špatně a na co si dávat pozor, aby to nebyl padělaný dokument. Ale nikdy mi nic neřekli. Vůbec nevím, co by mi pomohlo odhalit padělané doklady. Jak je to na odboru dopravy dnes, nevím, mám zakázáno tam chodit,“ prohlásil obžalovaný.

U soudu Zdeněk T. tvrdil, že byl přesvědčený, že vše dělal jak měl, a od nikoho nevzal ani korunu. Rozsudek v případu zatím nepadl, hlavní líčení bude pokračovat výslechy desítek svědků.

Autor: