Vedení Budějovic nechce kavárny ani lehátka ve středu hlavního náměstí

  16:26
Centrální část českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. mohlo letos ožít odpočinkovou zónou s občerstvením i prostorem pro děti. Záměr ale nemá dostatečnou podporu. Zkusí město hledat jiné cesty?

Podoba náměstí Přemysla Otakara II. v Budějovicích je častým tématem diskusí. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Nejen po obvodu, ale i uvnitř náměstí Přemysla Otakara II. by si mohli lidé posedět u kávy, odpočinout na lehátku nebo se zabavit s dětmi v herním koutku. Pro centrum Českých Budějovic se často hledají cesty, jak ho udělat zajímavějším a atraktivnějším, aby ho někteří o víkendu nepřirovnávali k městu duchů.

Odbor kultury a cestovního ruchu proto přišel s nápadem na posunutí kaváren do centrální části tak, jako je tomu v mnoha evropských, ale i českých městech. Plánoval i vznik ucelené relaxační zóny.

Radnice by vyhlásila výběrové řízení podobně jako na provoz trhů a vítěz by pak zajistil vše potřebné. Jenže nápad na oživení náměstí se nesetkal s podporou u vedení města. Znovu se o něm mluvilo před několika dny při jedné z debat projektu Vnímání, jehož středobodem je zakrytá kašna Přemysla Otakara II.

„Skvěle to funguje třeba v Benátkách na náměstí San Marco“

„Přišlo mi to jako velmi zajímavý nápad. Něco podobného funguje například v Táboře a myslím, že v Budějovicích by to mohlo dobře zapadnout. Moc jsem nechápal ten odmítavý postoj. Když mohou být na náměstí měsíc v kuse třeba trhy, proč ne tohle,“ upozornil Lukáš Bajt, městský cyklokoordinátor. Dobrým příkladem je třeba hlavní náměstí v polském Krakově.

Podle architekta Miroslava Vodáka ze spolku CBArchitektura se nejedná o špatný nápad, ale je potřeba s ním citlivě pracovat.

„Skvěle taková věc funguje třeba v Benátkách na náměstí San Marco. Pokud bychom chtěli do náměstí Přemysla Otakara II. zasáhnout, navrhovali jsme, představit si ho jako úplně prázdné bez kaváren a aut a pak do něj znovu zasazovat věci a vytvářet novou podobu,“ navázal Vodák.

Upozornil rovněž na nápad, který zazněl právě na Vnímání. Náměstí by uzavřelo jednu stranu pro auta, aby přestalo fungovat jako kruhový objezd a zkratka přes centrum. Právě na této straně by pak mohly vzniknout kavárny s potřebným zázemím v prostoru, kde dnes jezdí auta.

„Tím by se uvolnilo a vyniklo podloubí, které je dnes hodně skryté právě za předzahrádkami,“ doplnil Vodák.

Podle něj by bylo vhodné připravit vizualizace, jak by vše mohlo vypadat, a pak věc posunout dál k politikům, kteří rozhodují.

Právě na radnici ovšem původní nápad odboru kultury a cestovního ruchu velký úspěch neměl. „Většina vedení nebyla pro. Myslím, že obsazení plochy kolem kašny není dobrý nápad, spíš bych hledal jinou cestu. Například hudební vystoupení, kdy stačí napojení na elektřinu a nemusí se řešit například voda,“ sdělil náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jaromír Talíř.

Například na vánočních trzích je však také občerstvení a s provozem problém není. Návrh odboru se příliš nezamlouvá ani památkářům. Na nedávném jednání památkové komise její členka, architektka Naděžda Pálková, upozornila, že relaxační zónu Národní památkový ústav v Českých Budějovicích podporovat nebude.

Třeba ve zmíněném Táboře si přitom turisté podobnou aktivitu chválí. „S manželkou jsme tam nedávno byli na výletě. Na náměstí jsme si lehli do lehátek a na chvíli si hezky odpočinuli před další cestou. Určitě je to dobrý nápad,“ myslí si Roman Veselý z Budějovic, který by něco podobného uvítal i v krajském městě.

Autor: