Uprchlý papoušek je zpátky ve zlínské zoo, naletěl přes 60 kilometrů

  9:42
Papoušek ara hyacintový, který před týdnem uletěl z voliéry ve zlínské zoo, je v pořádku zpátky. Zoologové ho v sobotu s pomocí vlašských ořechů odchytili v zahradě rodinného domu v Choryni u Valašského Meziříčí. Během šesti dní na útěku nalétal kolem 60 kilometrů a ztratil na váze, ale je v pořádku.

Papoušek ara hyacintový, který uprchl ze zlínské zoo. | foto: Zoo Zlín

Tři papoušci pokořili novou ocelovou síť ve voliéře Guayanas v neděli 9. září. Jednoho chovatelé chytili hned, druhý, aru vojenský, se zdržoval blízko voliéry a chytit se ho povedlo ve středu. Třetí, ara hyacintový, odletěl z areálu zoologické zahrady a pátrali po něm lidé v celém okolí.

„První zprávu o zahlédnutí uprchlého papouška zoo získala v úterý díky starostovi Chomýže, panu Navrátilovi. Papouška viděli v Jankovicích a v Chomýži. Ačkoliv zoologové celou oblast propátrali, papouška se jim nepodařilo objevit,“ uvedla zoo.

Ve čtvrtek se papoušek objevil v parku u ústavu sociální péče. Tým zoologů ihned vyrazil, papouška skutečně našli, nicméně přes veškerou snahu se jej nepodařilo odchytit. „V pátek zoologové celý den prohledávali okolí. Bohužel bez sebemenšího úspěchu,“ líčila zoo na webu.

Papouška nalákali na ořechy

V sobotu chovatelé dostali zprávu, že papoušek je na dvoře rodinného domu v Choryni u Valašského Meziříčí. Seděl na plotu, který ohraničoval dvůr, a choval se velmi klidně. Zoologové proto okamžitě připravili odchytovou klec, kterou měli po celou dobu hledání s sebou, a umístili do ní vlašské ořechy.

„Pak už nezbylo než jen trpělivě čekat. Byly to nekonečné minuty, stačilo málo a ara mohl kdykoliv odletět. Nakonec přece jen hlad zvítězil a nám se podařilo papouška odchytit,“ popsal situaci ředitel zlínské zoo Roman Horský.

Po příjezdu do zoo chovatelé papouška prohlédli, zkontrolovali jeho zdravotní stav a také ho zvážili. „Za celou dobu pobytu mimo voliéru ara zhubl 200 gramů. To naprosto odpovídá vynaložené námaze, během těch pěti dnů totiž nalétal kolem 60 kilometrů. Svůj vliv měla určitě i jiná potrava, kdy se místo semen a ořechů živil zřejmě jablky, švestkami a dalším plody. Navíc měl samozřejmě i horší přístup k vodě,“ uvedl zoolog Kamil Čihák.

Autor: