Univerzita zvolila mladého rektora, musí jej potvrdit prezident

  12:14
Na místo nového rektora zvolil Akademický senát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně osmatřicetiletého Vladimíra Sedlaříka. K tomu, aby vystřídal končícího rektora Petra Sáhu, jej musí jmenovat prezident republiky.

Novým rektorem Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně by měl být Vladimír Sedlařík. Do funkce ho ještě musí jmenovat prezident republiky. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Vladimír Sedlařík dostal v úterní volbě 23 hlasů z 35 přítomných členů senátu. Zbývajících 12 hlasů bylo neplatných.

Členové volili tajně a podobně jako při volbách do zastupitelstev obcí nebo parlamentu vhazovali obálky pod dohledem komise do volební urny.

„Vážím si vaší důvěry a věřím, že těm, co se při volbě spletli, dokážu, že se skutečně spletli. Myslím, že mám dost zkušeností a dokážu vést velký tým lidí,“ okomentoval výsledek volby s úsměvem Sedlařík.

Pokud ho prezident na návrh ministerstva školství jmenuje do funkce, bude ve svých osmatřiceti letech v historii České republiky jedním z nejmladších rektorů. Tím vůbec nejmladším je Martin Balej, kterému v době prezidentova jmenování rektorem Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v roce 2015 bylo necelých 38 let.

„Do kandidatury jsem vstupoval s vizí, že budujeme moderní, flexibilní a respektovanou univerzitu. Jejím silným místem jsou kvalitní lidé, výborná infrastruktura i její pozice,“ prohlásil.

Sedlařík, který třetím rokem vede univerzitní Centrum polymerních systémů, byl na místo rektora navržen jako jediný. Svou kandidaturu zvažoval dlouho a konzultoval i se svým týmem v centru, kde má rozpracované projekty.

„Jsem rád, že se našel někdo, kdo chce pokračovat a je schopný školu posunout dál,“ zhodnotil volbu kandidáta dosavadní rektor Petr Sáha, který školu řídil osm let.

„Je potřeba počítat s tím, že ho čeká ztráta soukromí, ztráta iluzí a neskutečné množství práce, tedy více než deseti hodin denně,“ upozornil.

Fotogalerie

Sedlařík je se školou spojený už od svých studií, kdy v roce 2003 absolvoval magisterské studium v oboru technologie životního prostředí a o tři roky později obhájil disertační práci na téma Biologicky rozložitelné polymery na bázi odpadů z mlékárenského průmyslu. Za tuto práci dostal cenu Siemens.

Na univerzitě později založil vlastní výzkumnou skupinu zabývající se bioaktivními polymerními systémy. Před rokem se stal profesorem pro obor technologie organických látek.

Od roku 2012 je prorektorem pro tvůrčí činnosti a dva roky řídí Centrum polymerních systémů.

Autor: