Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Univerzita Pardubice zve do Sportovního parku na Science point

  11:05
Univerzita Pardubice obohatí program i letošního Sportovního parku Pardubice. Pro návštěvníky znovu připravila speciální populárně-naučný program s atraktivními a interaktivními vědeckými a technickými ukázkami a demonstracemi. Na své stanoviště umístěné v Parku na Špici a nazvané SCIENCE POINT zve návštěvníky již od této soboty 12. srpna.

V Plzni vzniklo Centrum robotiky. (15. ledna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Po všech 9 srpnových dnů se na populárně-naučném zážitkovém stanovišti SCIENCE POINT budou střídat vědci i vysokoškoláci z Univerzity Pardubice. Návštěvníky totiž provedou světem moderní vědy a hravou a zážitkovou formou jim přiblíží zajímavosti kolem nás. Zavedou je do nejrůznějších oborů - chemie, dopravy, elektrotechniky a robotiky a dalších vědeckých oborů.

„Návštěvníci Sportovního parku Pardubice tak budou moci strávit například den s roboty a zjistit, co všechno umějí a zvládnou. Seznámí se s polovodiči a otestují, zda se sami dobře znají. Podívají se totiž na geny, krevní skupiny, do lidské buňky nebo sobě až »na kost«. Chybět nebudou ani chemické pokusy, slalom na koloběžce mezi dopravními značkami a s brýlemi simulujícími jízdu v opilosti či pod vlivem drog,“ zve návštěvníky na stanoviště číslo 14 SCIENCE POINT jeho univerzitní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice a pokračuje ve vyjmenovávání zajímavostí populárně-naučného programu:

Každý den čeká návštěvníky jiný program tak, jak se budou jednotlivé fakulty univerzity na stanovišti v průběhu týdne střídat. Přitažlivé pro návštěvníky budou jistě ukázky z oblasti snahy o ulehčení a zpestření života hendikepovaným. Děti si vyzkouší, jaké to je hrát stolní hry pro nevidomé, naučí se Braillovo písmo a prohlédnou si nejrůznější pomůcky. Zasoutěží si v magnetické střelnici, projdou laserové bludiště či otestují regulační olympiádu při souboji člověka s automatem při regulaci teploty v domě. Zajímavosti, rady a tipy, jak dbát o své zdraví, přidají kolegové z Fakulty zdravotnických studií, protože zdraví je to nejcennější, co máme.“

Návštěvníky čekají každý den zajímavé pokusy a interaktivní hrátky od 9 do 18 hodin. Vyzkoušet si mohou navíc zábavné vědecké KVÍZY z chemie, restaurování, zdravotnických oborů nebo si tipnout, jak vypadá sport pod mikroskopem. Poskládají si netradiční vědecké PUZZLE – pernštejnský nápis, který mohou současně vyluštit, či makrofotografie materiálů, s nimiž vědci pracují. K vyzkoušení budou i speciální modely či pohybové aktivity.

Kromě vědců a vysokoškoláků se ve Sportovním parku Pardubice představí i Univerzitní sportovní klub. Jeho lektorky aerobiku si pro děti připravily několik pohybových aktivit. Vyzkoušet je můžete během tří dnů – v úterý 15., ve středu 16. a ve čtvrtek 17. srpna – na dalším stanovišti 9, které sdílí spolu s karate.

„Na našem stanovišti si děti po celý den mohou projít překážkovou dráhu. Připravily jsme pro ně hned několik disciplín – skoč, hoď, přeskoč, podlez, přeběhni a další. Během dne pak budeme mít na hlavním pódiu ještě dvě hodiny cvičení. Dopoledne pro děti nazvané Hravé cvičení/tančení a odpoledne si pod heslem Pojďme se hýbat mohou přijít zacvičit děti se svými rodiči,“ zve na sportovně laděný program jedna z lektorek aerobiku Mgr. Lenka Doležalová z Univerzity Pardubice.

Bonusem k těmto dvěma stanovištím je ještě prohlídka záhadného mikro a nano-světa na výstavě ZVĚTŠENO. Velkoformátové vědecké fotografie pořízené speciálními mikroskopy v univerzitních laboratořích jsou umístěné na zámeckých valech u pardubického zámku, kde se ještě nacházejí stanoviště 15 a 16 Sportovního parku Pardubice.

Přijít si pohrát s vědou i technikou nebo protáhnout své tělo mohou mladí i starší během všech devíti srpnových dnů – a to od soboty 12. srpna do neděle 19. srpna 2017. Univerzitní SCIENCE POINT najdou na stanovišti č. 14 vždy od 9 do 18 hodin.