Kvůli výbuchu v chemičce půjdou před soud dva její zaměstnanci

  15:26
Soud v Mostě začne v závěru roku projednávat případ havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015. Obžalobě čelí dva zaměstnanci Unipetrolu. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí až osm let vězení. Podle závěrů policie a státního zástupce mohli explozi zabránit.

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Předloňskému výbuchu předcházel úniku propylenu. Následoval rozsáhlý požár, který likvidovaly stovky hasičů (psali jsme o tom zde).

„Z nedostatečné opatrnosti (obvinění) nezajistili včas spuštění vodních a parních clon, když na velínu obdrželi opakovaná hlášení jednak technickým systémem alarmu, jednak radiostanicemi od venkovních operátorů,“ stojí v obžalobě, kterou nyní získala MF DNES.

„Z nedbalosti ztížili odvrácení a zmírnění obecného nebezpečí, protože porušili důležitou povinnost vyplývající z jejich zaměstnání a funkce,“ píše se dále v dokumentu.

Policie oba zaměstnance obvinila už loni v červnu (blíže k tomu zde). Vyšetřování označila za extrémně složité.

„Tato havárie byla ojedinělou událostí, technicky velmi složitou. Jen samotné ohledání místa události trvalo několik týdnů. Na to navazovaly další úkony, během nichž se vyšetřovatelé museli seznamovat s neznámými technologiemi a spoustou interních směrnic,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Kriminalisté sestavili speciální tým s názvem Výbuch, do něhož patřili i hasiči. Vyslechli přes sto lidí. Nechali si vypracovat znalecké posudky od Českého vysokého učení technického nebo Vysoké školy báňské. Vyšetřovací spis měl bezmála tři a půl tisíce stran.

Obžalovaní jsou stále zaměstnanci Unipetrolu

Unipetrol, který vedl vlastní vyšetřování, názor policistů a státního zástupce nesdílí, za dvojicí obžalovaných stojí. Oba muži v chemičce stále pracují.

„Podle našeho vyšetřování se nedopustili žádného pochybení. Příčinou mimořádné události byl nestandardní jev na jednom z havarijních pojistných ventilů, jenž se označuje jako chattering,“ sdělila Radka Marková z Unipetrolu.

První soudní jednání se bude konat 12. prosince, do konce roku se pak mají uskutečnist ještě další tři líčení.

Oprava etylenové jednotky trvala téměř rok. Podle žalobce vnikla na jednotce škoda 753 milionů korun. Unipetrol avizoval, že ho událost vyšla na 14 miliard korun - náklady na rekonstrukci byly necelé čtyři miliardy a zbytek částky představuje ušlý zisk.

Peníze společnost požadovala od pojišťovny. Stále není jasné, zda získá celou částku. „Jednání s pojistiteli stále probíhají. Dosud jsme zaúčtovali 10,7 miliard,“ řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.