Chybí světlo a volné východy. Kontroly odhalily nebezpečné únikové hry

  9:20
Ani po tragické události v Polsku, kde se v lednu při únikové hře udusilo pět dívek, nejsou všechny místnosti sloužící této zábavě bezpečné. Na alarmující stav upozornily kontroly královéhradeckých hasičů, které ukázaly, že mnohé prostory nejsou dostatečně osvětlené a chybí volné únikové východy.

„Tak a jsem zavřený v boxu,“ konstatoval v márnici redaktor iDNES.cz. Pak ale uviděl klíček. | foto: video.iDNES.cz

Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje na popud celorepublikové akce provedl deset kontrol a zjistil, že osm místností není zcela v pořádku a že se pro hráče mohou stát nebezpečnými.

Únikové hry se v posledních letech staly fenoménem. Hráči jsou zavřeni do tematické místnosti a snaží se hledat stopy, indicie či řešit hádanky, které jim pomohou dostat se ven.

„Šest kontrol bylo přímo v Hradci, dvě na Trutnovsku, po jedné na Náchodsku a Rychnovsku. V pořádku byly pouze dvě. U zbylých jsme zjistili, že činnost provozují v prostorách, které nebyly k danému účelu zkolaudovány,“ řekl náměstek ředitele krajských hasičů Pavel Nejtek.

Podle něj je zásadním problémem, že místnosti nejsou dostatečně osvětlené a mnohým chybí volné únikové východy se správným označením:

„Pro hráče je to neznámý prostor. V případě požáru mohou ztratit orientaci nebo vědomí a kvůli tomu zůstanou uvězněni v prostoru, kde je ohrozí toxické zplodiny. Proto klademe velký důraz na volné cesty, jejich značení a zajištění nouzového osvětlení,“ říká Nejtek.

Fotogalerie

Provozovatelé pořádají hry nejčastěji ve sklepích, které pro to nejsou zkolaudovány. „Není možné, aby se provozovaly únikové hry třeba v kanceláři, suterénu nebo ve sklepě,“ podotýká Nejtek.

Tento problém spadá pod místní stavební úřad, kterému hasiči předávají informace. Pokud námitka doputuje až tam, provozovatele může čekat vysoká pokuta.

„Úplný zákaz vydat úřad nemůže, to nemá v kompetenci. Může pouze uložit pokutu až do půl milionu korun,“ uvádí mluvčí Magistrátu města Hradec Králové Kateřina Šmídová.

Podle Nejtka mají obce, kde se únikové hry provozují, povinnost provádět kontrolní akce i přednášky o protipožární ochraně.

7. ledna 2019

Třeba Escape game v Hradci Králové své hry nechala kontrolovat odborníky. Všechno konzultovali s hasiči i při kolaudaci.

Hasiči konstatují, že místnosti v kraji jsou většinou pro dva až pět lidí, které kamerami vždy sleduje obsluha. Díky tomu je případné riziko nižší.

V České republice se provozuje zhruba 250 únikových her. Počet se průběžně mění, někdo přijde s novou, jiná se už opakovaně hrát nedá a z trhu se stáhne, další je zase na míru nějakému festivalu. Nejvíce her je v Praze, zhruba 150.

5. ledna 2019

Při zmíněném lednovém požáru v zábavním centru pro únikové hry v Koszalinu na severu Polska přišlo o život pět dívek

Až osm let vězení hrozí muži, jehož policie zadržela po tragédii v únikové místnosti. Vnuk majitelky podniku podle policie vědomě přispěl ke vzniku nebezpečné situace. 

Dívky v Koszalinu podle výsledku vyšetřování zemřely kvůli chybějící klice dveří

27. listopadu 2018

Autoři: ,