Šnek dorazil z Alp do Podyjí. Naposledy zde byl před osmi tisíci lety

  9:28
Jde o unikátní objev, který se jen tak neopakuje. Zoolog Radovan Coufal v Podyjí nalezl drobounkého alpského šneka včelínku ozdobnou. Je to teprve druhé místo v České republice, kde se vyskytuje.

Včelínka ozdobná | foto: Michal Horsák, Národní park Podyjí

Včelínka ozdobná je drobný, jen čtyři milimetry velký lesní plž z čeledi sudovkovitých.

„Svým vzhledem připomíná staré slaměné úly, a odtud pochází také její české jméno. Samotná ulita je rohově hnědé barvy s hedvábným leskem. Obústí je velmi tvarově zajímavé a připomíná srdce,“ popisuje zoolog národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.

Včelínka je typickým alpským druhem s hojným výskytem v Rakousku, Německu či Slovinsku. Několik málo údajů o tomto druhu pochází také ze sousedního Slovenska.

Je to páté místo na sever od Dunaje kde malý šnek žije

V České republice však vědci včelínku objevili teprve nedávno. A to na lokalitě nedaleko Moravské Dyje u Starého Hobzí na Slavonicku. V národním parku Podyjí žije tento drobný druh v lese blízko Hamerského potoka u Vranova nad Dyjí.

Kromě toho, že jeho nález na Vranovsku je teprve druhou lokalitou pro Českou republiku, zároveň je také teprve pátým místem severně od řeky Dunaj v Evropě.

„Z dosavadních poznatků je patrné, že jde o velmi náročný druh jak na klimatické podmínky, tak na zachovalost biotopů,“ vysvětluje Mačát. Přes řeku Dunaj se tak šnek pravděpodobně dostal díky migrujícím ptákům.

První záznam o včelínce na Moravě mají už z pravěku

Nález na jihu Moravy má však pro zoology ještě jeden unikát. Není to totiž první záznam včelínky z Podyjí.

Ulitu tohoto druhu malého šneka odborníci nalezli již v devadesátých letech v pravěkých vrstvách v profilu Louckého pramene.

Pocházela z období takzvaného Atlantiku, tedy z nejvlhčího a nejteplejšího období čtvrtohor zhruba před osmi až pěti tisíci lety