Po úniku jedovatého fenolu zemřel už druhý člověk, vyšetřování pokračuje

  14:46
Dubnový únik životu nebezpečné látky fenol v areálu děčínské firmy Chemotex si vyžádal už druhý lidský život. Zemřel nejvážněji poraněný muž, který hned po neštěstí skončil v nemocnici. První smrtelně zraněný podlehl následkům havárie ještě týž den po převozu do nemocnice.

Vyšetřování v Chemotexu, kde fenol unikl. (26. dubna 2018) | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Havárie se v Chemotexu stala 26. dubna. Fenol unikl při přečerpávání z automobilové cisterny do zásobníku, když se protrhla hadice. Látky se nadýchalo nebo bylo poleptáno celkem 17 dělníků (o havárii více zde). 

Podle mluvčího společnosti Krajská zdravotní Iva Chrásteckého během uplynulého víkendu i druhému vážně zraněnému muži opakovaně selhaly životní funkce. 

„V důsledku toho se jeho stav prudce zhoršil a pacient bohužel zemřel,“ řekl Chrástecký v pondělí iDNES.cz.

Sanitky v den neštěstí odvážely zraněné lidi z chemičky do nemocnic v Děčíně, České Lípě, Litoměřicích a Ústí nad Labem. Těžce poraněného řidiče cisterny transportovala helikoptéra do ústeckého traumatologického centra.

„Oživovali jsme ho skoro tři čtvrtě hodiny, nakonec se muže podařilo resuscitovat,“ informoval tehdy mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník.

Mluvčí Krajské zdravotní pak potvrdil, že nejvážněji zraněný muž ještě to odpoledne v ústecké nemocnici zemřel. Blíže jej identifikovat nechtěl, nejvíce zasažený byl ale řidič.

Fenol

  • používá se pro výrobu léčiv, kosmetiky, herbicidů a syntetických pryskyřic
  • rychle se vstřebává plícemi i neporušenou kůží, má leptavé účinky na všechny tkáně v těle
  • poškozuje játra, ledviny, dýchací a oběhový systém
  • smrtelná dávka se pohybuje od 1 do 12 gramů  

Krajští kriminalisté případ vyšetřují jako podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Co bylo příčinou neštěstí v chemičce, policie zatím neví.  

„Zadali jsme vypracování odborných znaleckých posudků z oboru zjišťování příčin průmyslových havárií,“ uvedla pro ČTK krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Jak dlouho vyšetřování potrvá, nechce policie zatím odhadovat. 

Havárií se zabývá i Státní úřad inspekce práce. 

Policisté, Česká inspekce životního prostředí i děčínská radnice ujistili veřejnost, že fenol neunikl do ovzduší mimo areál firmy ani nepronikl do vody.  

Video z vyšetřování havárie v děčínské chemičce: