Umělci tvoří na břehu řeky Ohře, kde maloval i jejich učitel Sýkora

  7:28
Už posedmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice zahájilo další ročník malířského sympozia Malování v Počedělicích, kterého se pravidelně účastní až dvě desítky umělců.

Světoznámý výtvarník a rodák z nedalekých Loun měl za svého života právě zde na břehu řeky Ohře, která obcí protéká, svá oblíbená místa, kam rád jezdil malovat.

Fotogalerie

Přímo v Počedělicích to připomíná pamětní panel, který tam nechala před lety vybudovat za podpory přátel a místních občanů malířova manželka Lenka.

„Chtěli jsme mít místo, kde bychom se mohli sejít, na Zdeňka vzpomínat a připomínat si veselé chvíle,“ uvedla Lenka Sýkorová s tím, že na lounském hřbitově, kde je malíř pochován, by to byla spíše smutná setkání.

Účastníci setkání Sýkorovy Počedělice budou celý týden malovat na různých místech v okolní krajině. Někteří už mají svá stálá místa, jiní budou hledat nová.

„Malují tam, kde se jim líbí. Nikdo je tu nehlídá ani jim neurčuje, kde mají být,“ pousmála se Sýkorová.

„Malířů letos dorazilo o tři méně z těch, co sem jezdívají, ale zase přijeli dva noví, takže letos je jich tu patnáct. Jsou to Zdeňkovi žáci a přátelé,“ řekla Sýkorová.

„Mezi novými tvářemi je má spolužačka Eva Skarolková, která nakonec vystudovala restaurátorství, ale stále maluje a na Zdeňka vzpomíná s tím, že na ni měl zásadní vliv. Podruhé je tu například Tomáš Plesl, který velmi stál o to tu být, což mě velmi těší,“ podotkla Sýkorová.

Zdeněk Sýkora se narodil v Lounech 3. února 1920. Zde také celý život žil a pracoval. Zemřel 12. července 2011 ve věku 91 let. Je považován za průkopníka v použití počítače ve výtvarném umění.

V letošním roce se Sýkorův obraz nazvaný Linie č. 56 (Humberto) z roku 1988 objevil na poštovní známce. Společně s ní Česká pošta vydala i obálku se dvěma jeho dalšími motivy a otiskem razítka s nápisem Louny a datem vydání 12. 6. 2019.

Další Sýkorovo dílo se nedávno objevilo ve veřejném prostoru, a to v jeho rodných Lounech. Piazzetta Vrchlického divadla má podobu monumentální černobílé kompozice, kterou na začátku 60. let minulého století navrhl pro divadelní protipožární oponu.

Malovat mu ji pomáhal jeho kamarád a další známý lounský malíř Vladislav Mirvald. Opona se o čtyřicet let později při rekonstrukci divadla ztratila. Autory návrhu piazzetty, která byla včera slavnostně pokřtěna, jsou architekt Josef Pleskot a manželka Lenka Sýkorová.