Česko má první velkokapacitní baterii s denní energií pro 150 domácností

  10:16
V malé slovácké obci Prakšice funguje úložiště energie. Vůbec poprvé v České republice se na veřejnou energetickou síť napojil akumulátor, který dokáže pomoci při výpadku elektřiny. Bez tohoto alternativního zdroje se podle odborníků v budoucnu neobejdeme.

Vypadá jako obyčejný bílý kontejner, v němž by klidně mohlo být třeba skladiště zboží. Ve skutečnosti je ale jeho význam mnohem větší.

Velkokapacitní úložiště energie v Prakšicích v sobě skrývá energii pro případ, že by běžná distribuce selhala. Celý den by dokázala zásobovat elektřinou 150 domácností.

Fotogalerie

Jinými slovy to znamená, že kdyby stejný kontejner stál v jihočeském regionu v polovině letošního srpna, následky silné bouřky, která vyřadila stovky domácností z elektrické sítě, by nebyly tak velké.

„Úložiště by dodávalo elektřinu minimálně do části domácností, a to v podstatě ihned,“ vysvětlil František Smolka, akcionář firmy Solar Global, jednoho z největších tuzemských výrobců energie ze slunce.

Právě tato firma postavila v Prakšicích vůbec první bateriový systém v Česku. Stál 20 milionů korun a část peněz dala Evropská unie.

Síť podobných úložišť může zastoupit Dlouhé stráně

A ještě jeden ilustrující příměr. Kdyby se kapacita prakšického systému vynásobila šestsetkrát, bylo by možné jej srovnat s přečerpávací vodní elektrárnou Dlouhé stráně na Šumpersku. Ta slouží jako náhradní zdroj energie a je nejvýkonnějším zařízením svého druhu v Česku.

Lidé kupují solární panely včetně baterií. Jistí se tak před blackouty

„Rozdíl je, že tato elektrárna se rozbíhá asi sto sekund. U jiných zdrojů energie je to ještě podstatně delší doba. U nás to trvá milisekundu,“ zdůraznil Smolka.

Kontejner přivezený z Nizozemska stojí v areálu fotovoltaické elektrárny na okraji obce. Životní prostředí kolem sebe nijak neznečišťuje. Je napojený na kabely distribuční společnosti, která dodává energii do domácností na jihovýchodě Moravy. Ukrývá lithium-iontové baterie s kapacitou jedna megawatthodina (MWh). Do nich se bude soustřeďovat přebytečná energie.

„Bateriový systém bude ve větším množství akumulovat elektrickou energii ze slunce, aby byla k dispozici ve chvíli, kdy je nedostatek energie v síti a je potřeba elektřinu uvolnit,“ upřesnil Vítězslav Skopal, hlavní akcionář a zakladatel skupiny Solar Global.

Třiadvacet let po Německu

V zahraničí už mají obyvatelé s bateriovými systémy zkušenosti. Nejdelší snad v Německu, kde první byl spuštěn už v roce 1994.

V Česku zatím nic takového k dispozici nebylo. Chybí i zákony a pravidla, které by akumulační stanice řešily a díky nimž by byly součástí běžné sítě. Do novely energetického zákona už by se ale akumulátory dostat měly.

„Musíme vytvořit pravidla. V akumulaci nás praxe začíná předbíhat,“ prohlásil před nedávnem ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Havel.

Velké energetické společnosti vidí v této alternativě velké možnosti. Velkokapacitní úložiště baterií chce stavět i firma E.ON, a to u Českých Budějovic. Další má na Chomutovsku v plánu ČEZ (o plánech různých firem s velkokapacitními úložišti elektřiny čtěte zde).

Odborníci: Bez zásobáren energií se neobejdeme

Samotný Solar Global už má stavební povolení na zásobárnu s kapacitou 10 MWh, která vznikne na Prostějovsku. Bude to největší úložiště ve střední a východní Evropě.

Odborníci totiž tvrdí, že bez zásobáren energií a obnovitelných zdrojů se v budoucnu neobejdeme. Jedna z analýz říká, že na území Česka by bylo třeba vybudovat kapacity na akumulaci energie na tisícovce míst.

Další materiál je konkrétnější. Zpracovala jej společnost OTE, kterou státní Energetický regulační úřad určil jako organizátora trhu s elektřinou. Ta srovnávala budoucnost výroby a spotřeby různých zdrojů energie.

„Podle jedné varianty by do roku 2050 mělo u nás být tolik baterií, aby jejich kapacita byla čtyři a půl tisíce megawatthodin. Druhý scénář mluví až o dvaceti tisících,“ poukázal Smolka.

Odborníci uvádějí, že do začátku roku 2019 se v Česku velkokapacitních úložišť začne stavět až dvacet.

Autor: