Někdo ukradl z oseckého kláštera obrazy, byly to ale jen dobové kopie

  15:06
Kriminalisté pátrají po dvou obrazech ukradených z cisterciáckého kláštera v Oseku na Teplicku. Umělecká díla jsou několik set let stará. Zloděje ale nejspíš nepotěší, až zjistí, že se jedná pouze o dobové kopie poměrně nízké hodnoty.

Ukradený portrét pražského arcibiskupa F. F. Khünburga. | foto: Policie ČR

Obrazy odcizil v polovině srpna neznámý pachatel z volně přístupné chodby oseckého kláštera. „Jejich celková hodnota byla odborným vyjádřením stanovena na 70 tisíc korun,“ uvedl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

První ukradený obraz je portrét generálního opata Nicolase Boucherata. Olej na plátně o rozměrech 105 x 75 centimetrů pochází z Francie, jedná se o kopii datovanou do 17. století.

Druhé plátno zobrazuje pražského arcibiskupa F. F. Khünburga. Kopie olejomalby o rozměrech 103 x 81 centimetrů byla zhotovena v Čechách kolem roku 1704.

Fotogalerie

Kriminalisté přivítají jakékoliv informace k odcizeným obrazům, nebo svědectví, které by mohlo vést k totožnosti pachatele. Svá svědectví mohou lidé sdělit kriminální policii v Teplicích nebo na linku 158.

Klášter v Oseku vznikl kolem roku 1206. Patří do Kongregace Nejčistšího srdce Panny Marie, v jejímž čele stojí cisterciácký klášter Sostrup v Dánsku.

Autor: