Kvůli ucpané hrázi na potoce v Krkonoších uhynuly kriticky ohrožené mihule

  17:12
Inspektoři životního prostředí vyšetřují úhyn larev kriticky ohrožené mihule potoční ve Zlatém potoce poblíž Mladých Buků na Trutnovsku. Neznámý pachatel tam kameny ucpal průtok vody dřevěnou hrázkou. Hrozí mu pokuta až 100 tisíc korun.

Zahrazení průtoku vody do Zlatého potoka v Krkonoších. | foto: Správa KRNAP

Podle Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) po ucpání hrázky zůstal v potoce téměř nulový průtok vody. Ochranáři tam našli osm uhynulých larev a porušení zákona nahlásili pracovníkům ochrany přírody Městského úřadu v Trutnově a inspektorům České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

„Podnět jsme zaznamenali a zabýváme se jím. Fyzické osobě hrozí za zásah do životního prostředí kriticky ohroženého druhu, kterým způsobí jeho úhyn, pokuta až do výše 100 tisíc korun,“ řekl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Hradci Králové Lukáš Trávníček.

Pracovníci Správy KRNAP odhadují populaci mihule ve Zlatém potoce na několik desítek jedinců. V Krkonoších dosud zaznamenali pouze sedm lokalit, kde se mihule vyskytuje. Překážkou k jejímu rozšíření jsou bariéry na vodních tocích, které zabraňují migraci mihulí.

„Mihule potoční je na území KRNAP určitě nejvzácnější čistě vodní obratlovec. Vzácnost je daná především úzkou vazbou na specifický biotop. Pro minohy, tedy larvy mihule, to jsou jemné písčité až bahnité náplavy s dostatkem organického detritu, kde se můžou zavrtat a vyvíjet několik let,“ popsal mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Larvy se na jednom místě vyvíjejí tři až pět let. Při zničení jejich životního prostředí tak dojde k úhynu hned několika generací najednou. Ochranáři mají podezření, že zahrazením odtoku chtěl neznámý pachatel zajistit vodu pro nedaleké rybníky.

„Mnohým odběratelům vody nedochází, že stanovený minimální zůstatkový průtok není jen kosmetická věc, ale zajišťuje zachování základních životních podmínek pro vodní živočichy. V tomto případě se ukázalo, že snížení hladiny odkloněním potoka mělo fatální důsledky pro tamní populaci kriticky ohrožené mihule potoční,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody Správy KRNAP Jan Materna.

Autor: