Úhyn devadesáti krav na Domažlicku je pro veterináře záhadou

  14:36
Policii ani veterinářům se nepodařilo zjistit, proč loni v srpnu v zemědělské společnosti v Puclicích na Domažlicku uhynulo devadesát krav. Krevní testy a pitva nezjistily nic neobvyklého. Škoda se vyšplhala téměř ke dvěma milionům korun.

Skot, který byl umístěn ve stájích, začal postupně hynout v zemědělské společnosti ZEAS v Puclicích v polovině srpna. Celkem v kafilerii skončilo devadesát krav.

„Veškeré veterinární testy neodhalily nic, co by mohlo být příčinou úhynu. Nic podobného jsme v historii našich zemědělských firem nezaznamenali,“ sdělil k případu Jan Pavlů, mluvčí společnosti Agrofert, která zemědělský podnik vlastní.

Už na počátku veterináři vyloučili, že by zvířata byla týrána či se s nimi špatně zacházelo. Uhynula za plného zdraví. Odborníci nezjistili ani nic závadného v krmivu či vodě.

„Je to velmi záhadné,“ vyjádřil se již dříve za Agrofert mluvčí Karel Hanzelka.

Případem se zabývala krajská veterinární správa. „V první řadě šlo především o to, aby se urychleně potvrdil, nebo v lepším případě vyloučil výskyt nebezpečné nákazy. V tomto případě se skutečně žádná nebezpečná nákaza neprokázala, taktéž ani ostatní nákazy nebyly ošetřujícími veterinárními lékaři diagnostikovány,“ vysvětlil ředitel Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Václav Poláček.

Dodal, že odborníci zajišťovali pitvy zvířat v asanačním podniku. „Bohužel se skutečně nepodařilo zjistit, co hromadný úhyn skotu způsobilo,“ dodal Poláček.

Další možné příčiny hledal i sám chovatel ve spolupráci s policií, soukromými veterinárními lékaři a laboratořemi.

Nebylo prokázáno, že byl spáchán trestný čin. Případ je odložen

„Tento úhyn pravděpodobně zůstane neobjasněn. Přesto jsme přijali další opatření jako revizi vakcinačního programu chovaných zvířat, proškolení personálu z hlediska ochrany stájí či sledování chovaných zvířat a provedli jsme také interní průzkum dodržování všech směrnic v daném chovu. Snažíme se tím předejít všem známým rizikům, aby se situace neopakovala,“ uzavřel Pavlů.

Policie případ vyšetřovala jako podezření z týrání zvířat a poškození cizí věci. V prosinci ale věc odložila. „Nebylo prokázáno, že došlo ke spáchání trestného činu,“ vysvětlila mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.

Podle ní škoda na uhynulých zvířatech přesáhla 1,8 milionu korun.

Autor: