Uherský Brod chce proměnit náměstí, první vize představili studenti

  13:24
Vedení Uherského Brodu i jeho obyvatelé diskutují o potřebné rekonstrukci Mariánského náměstí, které je podstatnou součástí centra města i veřejného prostoru, už dvě desítky let. Teď mají k dispozici první přání, plány, náměty a návrhy, které vzešly z komisí a výborů i z nedávného veřejného projednávání.

Jedna z možných podob proměny Mariánského náměstí v Uherském Brodě, kterou navrhli studenti architektury v rámci ročníkové práce. | foto: Město Uherský Brod

„Zatím jsme úplně na začátku. Na jednání jsme představili nápady dětí ze základní školy i práce studentů brněnské vysoké školy, kteří ale s prostorem pracovali volně a neřešili, jestli je některé místo v soukromém vlastnictví, nebo to, že jde vlastně o historický prostor. Jak bude náměstí v budoucnu vypadat, se teď proto říct nedá,“ upozornila mluvčí radnice Elen Sladká.

Mariánské náměstí navazuje na hlavní Masarykovo. Jeho součástí je Klub kultury s parkovištěm, dominikánský klášter, základní umělecká škola i základní škola.

Nabízí sice obchody, kavárnu a nejnověji i znovu otevřenou restauraci v Klubu kultury, obyvatelé se na místě ale nezdržují, protože neposkytuje venkovní posezení ani důvod k zastavení.

Fotogalerie

K náměstí neodmyslitelně patří mariánský sloup, který zřejmě pochází z konce 17. století. Před pěti lety při červencové bouřce spadl a museli se ho ujmout restaurátoři. Jeho obnova stála téměř 400 tisíc korun.

Město chce proměnu prostoru pojmout ve velkém, nemá v plánu jen kosmetické úpravy. Návrh architektonického a urbanistického řešení chtějí najít s pomocí České komory architektů. Cílem veřejné architektonické soutěže je vytvořit co nejvhodnější podobu prostoru po stránce estetické i funkční.

„Mariánské náměstí je členité. Hledáme řešení vlastního veřejného prostranství, zpevněných ploch včetně materiálového provedení, zeleně a případných vodních prvků, městského mobiliáře, osvětlení, určení a rozmístění případných výtvarných děl. V návrhu bude řešena i doprava,“ upřesnila mluvčí.

Radnice chce mít návrh hotový ještě letos. Úpravy pak budou trvat zřejmě několik let. Finančně by mohla pomoci i dotace.

Mariánské náměstí v Uherském Brodě.

Mariánské náměstí v Uherském Brodě.

Autor: