Učňové se opět vracejí do fabrik, vzdělávat se budou přímo v provozech

  11:36
Praktická výuka přímo v továrnách. To je novinka, která v Karlovarském kraji čeká na některé studenty ve školním roce 2019/2020. K tomuto kroku se odhodlala Střední průmyslová škola v Ostrově i karlovarská uměleckoprůmyslová škola.

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ostrovská průmyslovka chce tímto způsobem ukojit hlad zaměstnavatelů po absolventech strojírenských oborů. Od nového školního roku 2019/2020 proto otevírají nový obor Nástrojař, který se už v kraji vyučoval v Nejdku. Mladí nástrojaři teď budou praxi získávat přímo u zdroje, ve velké strojírenské firmě EPT connector Habartov.

„Pro rozvoj naší společnosti je nezbytné získat dostatek zaměstnanců s odpovídajícím technickým vzděláním. Kvalitních lidí s technickým vzděláním v oblasti strojírenství konkrétně v nástrojařství je na pracovním trhu v našem regionu veliký nedostatek. Proto se naše společnost rozhodla podpořit tento perspektivní obor s cílem zvýšení zájmu žáků,“ vysvětluje ředitel firmy EPT connector Tomáš Musil, proč se společnost rozhodla k tomuto kroku.

V EPT plánují vybudovat centrum technického vzdělávání, ve kterém bude nejmodernější strojírenské vybavení.

„K dispozici má jak konvenční obráběcí stroje, jakými jsou frézky, soustruhy a rovinné brusky, tak i CNC obráběcí stroje. Stroje v našem centru technického vzdělávání jsou kompletně vyčleněné z naší výroby, a proto mohou být plně využity k praktické výuce žáků,“ dodal ředitel firmy.

Vzájemně prospěšná spolupráce

Budoucí nástrojaři se navíc seznámí i s alternativními strojírenskými technologiemi, jako je 3D tisk, nebo získají praktické zkušenosti z oblasti stavby a údržby střižných a vstřikovacích nástrojů.

„Věřím, že se nám spolupráce na vzdělávání středoškoláků určitě vyplatí. Tuto spolupráci vidím z dlouhodobého hlediska jako velice perspektivní k zajištění dostatku kvalitních zaměstnanců pro rozvoj naší společnosti,“ zdůraznil ředitel EPT connector Tomáš Musil.

Tříletý učební obor Nástrojař bude ukončený závěrečnou zkouškou a výučním listem. Teoretická příprava se bude odehrávat v Ostrově. Budoucí nástrojaři ale nezískají praxi jen ve firmě, učit se budou také v nových dílnách, které už na jaře škola vybaví.

„Bude tam vše, co budou potřebovat, jako například základní obráběcí stroje, jako jsou frézky, soustruhy, vrtačky nebo brusky. Dva stroje budou číslicově řízené,“ popsal ředitel.

„Obor Nástrojař poprvé otevřeme v září 2019 ve škole v Ostrově. Zatím byl umístěný v Nejdku,“ poznamenal Pavel Žemlička, ředitel Střední průmyslové školy Ostrov.

Rodiče studentů se nemusí obávat ani dopravy do firemních dílen v Habartově. Dopravu žáků na odborný výcvik do Habartova bude zajišťovat škola.

„Touto formou spolupráce se vracíme k osvědčenému systému profesního vzdělávání škol provozovaných v rámci průmyslových podniků, kde byli žáci v přímém kontaktu s provozní realitou,“ vysvětlil ředitel průmyslové školy.

Nástrojaři mají na trhu práce nesmírně široké uplatnění. Neobejde se bez nich žádná kovovýroba, na absolventy už teď čeká řada firem z kraje.

Ostatně se školou spolupracuje nejen habartovská společnost, ale také další výrobci z širokého okolí. Práci nástrojařů si mohou zájemci ze základních škol vyzkoušet 9. a 10 ledna na interaktivních workshopech přímo v dílnách firmy EPT.

Vyučovat se bude i u Mosera

K podobnému kroku se odhodlala také Střední uměleckoprůmyslová keramická a sklářská škola v Karlových Varech. Ta bude své studenty na praktickou výuku posílat do vyhlášené karlovarské sklárny Moser (podrobněji v článku Nový obor na karlovarské keramce otevřou i přes potíže s budovou).

Krajský radní pro školství Jaroslav Bradáč uvedl, že ho připravované partnerství těší. „Je to škola, kterou potřebujeme a potřebovat budeme. Pro náš kraj je důležitá,“ vyzdvihl.

Karlovarská uměleckoprůmyslová škola je jednou z nejstarších výtvarných škol v České republice a je to jediné zařízení, které se zabývá v oblasti vzdělávání tvarováním porcelánu včetně jeho zdobení a ruční malby.

Strukturu otevíraných oborů letos v září doplní ještě dva další. Střední stavební škola Karlovy Vary opět otevře třídu pro malíře – lakýrníky a Integrovaná střední škola Cheb pro řezníky – uzenáře.

„Zaměstnavatelé regionu intenzivně poptávají kvalifikované odborníky, kterých se jim dlouhodobě nedostává. Škola tak odpovídajícím způsobem reaguje na doplnění oborové struktury s těsnou vazbou na aktuální i budoucí poptávku trhu práce,“ potvrdil zájem zaměstnavatelů o budoucí absolventy ředitel chebské ISŠ Tomáš Mašek.

„Tyto obory už v kraji fungovaly, ale pro nezájem byly na rok či dva přerušeny. Nyní budou otevřeny znovu, protože je po jejich absolventech poptávka ze strany zaměstnavatelů,“ vysvětlil Josef Janů, krajský radní pro regionální rozvoj.

Žáci, kteří do těchto oborů nastoupí, se mohou ucházet také o prospěchové stipendium. Tím se je snaží kraj motivovat ke studiu již několik let. Karlovarská stavební škola už radním napsala i o další obory, které jsou v kraji potřebné. Její zástupci by byli rádi, pokud by se otevřel ještě ten pro budoucí klempíře, pokrývače, tesaře a kominíky.

Autor: