Z domova důchodců zmizely miliony, hejtmanka Jermanová viní bývalého ředitele

  7:10,  aktualizováno  13:09
Z účtu domova pro seniory Červený Mlýn ve Všestudech zmizelo více než 11 milionů korun včetně naspořených peněz klientů. Hejtmanství hodlá peníze okradeným lidem poslat ze svého. Ze zpronevěření peněz své příspěvkové organizace viní vedení kraje bývalého ředitele.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Když Ondřej Šimon, pověřený ředitel domova pro seniory Červený Mlýn ve Všestudech na Mělnicku, v polovině července otevřel tamní trezor, bylo mu jasné, jak velký průšvih právě odhalil. Hledal miliony korun, které byly vybrány z bankovního účtu domova. Jedinou nadějí ještě bylo, že peníze leží právě v trezoru. Tam však bylo pusto a prázdno. Na základě podezření, že není s hospodařením organizace něco v pořádku, byl v červenci odvolán dřívější ředitel domova Petr Kubíček. 

„Byl jsem pověřený řízením domova 16. července a druhý den na základě protokolu o otevírání trezoru jsem podal trestní oznámení. Chyběla tam ohromná suma peněz,“ připomněl Ondřej Šimon sled událostí, k nimž došlo v polovině prázdnin.

Veškerá podezření teď potvrdil audit, který v pondělí projednala krajská rada. Kontroloři zjistili, že z rozpočtu domova zmizelo závratných 11 300 547 korun.

„Kontrola bohužel potvrdila předchozí podezření, že v domově pro seniory chybí finanční prostředky ve výši přes jedenáct milionů korun. Považuji to za nehorázné i z toho pohledu, že šlo o peníze klientů,“ uvedla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Ubytovaní senioři měli v takzvaném depozitu uloženo přes 3,7 milionu korun.

„To jsou peníze, které klientům zbývají po odečtení nákladů na ubytování a stravu. Laicky řečeno, je to kapesné, které se ukládá na takzvaný depozit. Každý klient má svůj a v rámci něho může spořit nebo peníze vybírat pro svou vlastní potřebu,“ vysvětlil MF DNES pověřený ředitel Šimon.

Senioři přišli o úspory jen na chvíli. Pomůže jim kraj

Lidé v domově tak přišli o své úspory, které mohli využívat na přilepšenou, zážitky, oblečení a další věci. Zdá se ale, že jen na krátkou dobu. Je totiž možné, že klienti domova své peníze dostanou zpět z krajského rozpočtu. 

„Považujeme to za hyenismus, proto navrhnu nejprve krajské radě a následně zastupitelstvu, abychom peníze klientům vrátili jako Středočeský kraj a následně je budeme vymáhat po pachateli. Něco takového se v našem kraji nesmí dít,“ sdělila krajská radní za sociální oblast Aneta Heřmanová (ČSSD).

Nedostatkem peněz netrpí ani provoz domova, hejtmanství ihned reagovalo a poslalo do zařízení potřebné finance. Část prostředků má organizace i z dalších zdrojů. „Provoz je zcela plně zajištěn, hradíme veškeré závazky, klienti mají plný servis a zaměstnanci standardně dostávají mzdu,“ řekl pověřený ředitel Šimon.

Středočeský kraj ze zpronevěření peněz své příspěvkové organizace viní odvolaného ředitele Petra Kubíčka. Připojí se proto k trestnímu oznámení. „Na základě interního auditu krajského úřadu bylo radě doporučeno podat trestní oznámení na bývalého statutárního zástupce této příspěvkové organizace. Rada návrh schválila a legislativněprávní odbor podnikne příslušné právní úkony týkající se trestního řízení,“ uvedla Heřmanová.

Hejtmanství viní ředitele

MF DNES se odvolaného ředitele Petra Kubíčka nepodařilo kontaktovat, mobilní telefon měl vypnutý. Nicméně o jeho vině může rozhodnout až nezávislý soud, ani policie zatím nikoho neobvinila. „Mohu sice potvrdit, že pan Kubíček byl statutární zástupce organizace a měl i dispoziční právo k účtu, nicméně nebyl jediný. Nic tedy nelze předjímat, vše je ve fázi vyšetřování. Jestli je jediným podezřelým, nebo jedním z podezřelých, není otázka na mě,“ nechce spekulovat ani ředitel Šimon.

O tom, že Kubíček nemusel mít hospodaření se svěřenými penězi úplně v pořádku, ovšem svědčí zkušenost z jeho působení v další krajské organizaci. Kromě všestudského Červeného Mlýna totiž dříve vedl také zařízení pro lidi s mentálním handicapem Rybka v Neratovicích. I tamní hospodaření proto nechal krajský úřad prověřit. Podle Heřmanové se ukázalo, že si Kubíček odtud půjčil 1,2 milionu korun, které ale následně vrátil. Nicméně i tato finanční operace je natolik závažná, aby kraj rovněž podal trestní oznámení na policii.

Hejtmanka Jermanová připomněla, že Středočeský kraj má celkem 271 příspěvkových organizací, z toho 59 v sociální oblasti. „Ředitelé těchto organizací se vybírají ve výběrových řízeních. Selhání lidského faktoru, bohužel, při tomto počtu nelze vyloučit. Nicméně budeme postupovat naprosto nekompromisně,“ dodala hejtmanka.

Zařízení ve Všestudech zatím vede Ondřej Šimon, který je zároveň ředitelem Domova seniorů TGM v Berouně. „Řízení obou zařízení zvládám, protože u nás v Berouně je vše stabilní a mám tam skvělý tým,“ říká Šimon. Dodal ale, že v brzké době kraj vypíše výběrové řízení na nového ředitele, nástupce by mohl být vybrán do konce roku. Původně avizovaný říjnový termín se tedy nestihne.