Kraj nabízí obcím u průmyslových zón miliony na posílení bezpečnosti

  13:42
Plzeňský kraj nabízí na posílení bezpečnosti v malých obcích, které leží poblíž průmyslových zón se zahraničními dělníky, deset milionů korun. Peníze mohou využít na zabezpečení ostrahy nebo kamerové systémy. V regionu se jedná především o obce kolem areálů u dálnice na Tachovsku.
Průmyslová zóna. Ilustrační foto

Průmyslová zóna. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Kraj už podobně zaměřenou dotaci ve výši tří milionů nabídl loni. Peníze byly ale určené především na městskou policii. Po půl milionu dostaly Kostelec a Kladruby. Jejich zástupci se chtěli dohodnout na spolupráci se Stříbrem, kde už městská policie existuje.

Jenomže Stříbro má strážníků málo. Místo čtrnácti pouze sedm. Samo Stříbro se přitom vypořádává s tím, že ve městě bydlí tisíce zahraničích dělníků. Z plánované spolupráce proto sešlo a obce peníze vrátily.

Letos proto hejtmanství navýšilo nabízenou částku a rozšířilo možné použití dotace.

Hejtman Josef Bernard z ČSSD je přesvědčený, že nyní už program obcím pomůže.

„Je možné peníze využít na financování služeb bezpečnostních agentur nebo na nákup různých technických prostředků. Vycházeli jsme i z konzultací se starosty dotčených obcí,“ řekl Josef Bernard.

Hejtman plánuje, že starostům nabídne účast ve zkušebním areálu společnosti Omexom. „Mohla by se tam udělat prezentace možností, na jaké technické vybavení by ty peníze z dotace mohli dát,“ sdělil Bernard.

Starosta Kostelce František Trhlík věří, že letos peníze z krajské dotace utratí. „Podmínky se pro obce zlepšily. Sám jsem navrhoval, aby bylo možné peníze použít na zaplacení služeb bezpečnostní služby a na kamerové systémy. To mi připadalo optimální,“ konstatoval František Trhlík.

Ten tvrdí, že zastupitelstvo Kostelce už schválilo zřízení kamerového dohledového systému v obci. „Budeme jeho vybudování ještě konzultovat s Policií ČR. Celkem by to mělo stát zhruba 1,3 milionu,“ uvedl.

Starosta má v plánu využít ještě jeden dotační program zaměřený na budování kamerových systémů. Počítá ale také s tím, že si obec objedná služby pracovníků bezpečnostní služby. „Aby byli vidět mezi lidmi,“ konstatoval.

Zástupci obcí, kde řeší nepříznivé důsledky existence průmyslových zón, mohou o peníze žádat od začátku dubna do konce května. Letos přitom není výše možného příspěvku pro jednotlivou obec limitována.

Na agenturní pracovníky se nabaluje drobná kriminalita

Současný starosta Stříbra Václav Votava už loni situaci v oblastech průmyslových zón označil za rizikovou právě kvůli vysokému počtu agenturních pracovníků. „Porušování pořádku a drobná kriminalita se nabalují právě na tyto lidi,“ konstatoval.

Hejtman Josef Bernard upozornil, že krajský program na posilování bezpečnosti v oblastech u průmyslových zón je v Česku unikátní. „A je pravda, že pokud takto pomáháme obcím, suplujeme stát,“ prohlásil Josef Bernard.

Někteří zastupitelé kraje varovali, že větší potíže spojené s dělníky ze zahraničí mohou nastat, jakmile se projeví hospodářská recese. Martin Záhoř  řekl, že pokud firmy v průmyslových zónách začnou za čas propouštět, mohou být potíže výrazné a připravenost na ně je velmi malá. „Pokud přijde krize, tak nás to dožene,“ uvedl.