Býci stáli po krk v hnoji, dva uhynuli. Týrání vyšetřují veterináři

  16:12
Vážný případ týrání skotu zaznamenali krajští veterináři v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku. Dobytek stál až po krk v hnoji, bez vody, byl vyhublý a nemocný. Dva kusy už nejspíš uhynuly hladem. Případem se bude zabývat policie.

Zvířata našli inspektoři v zanedbaném stavu v hluboké vrstvě trusu. | foto: Státní veterinární správa

„Kontrola prokázala vážné dlouhodobé zanedbávání péče o skot. Podali jsme podnět k prošetření policii, zda nedošlo ke spáchání trestného činu,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Fotogalerie

Veterinární inspektoři při kontrole objevili sedm býků chovaných na maso. Zvířata stála v hluboké vrstvě trusu, která jim znemožňovala jakýkoli pohyb. Býci byli slabí a vyčerpaní.

„Současně veterináři našli jednoho uhynulého býka, jehož tělo bylo silně vyhublé, a kosterní pozůstatky dalšího kusu skotu. Zvířata neměla přístup k vodě, proto inspektoři ihned doplnili nádobu, aby se mohla napít. Zkušení odborníci, kteří se na řešení případu podíleli, uvedli, že takto nevhodné podmínky v chovu skotu dlouho neviděli,“ podotkl Vorlíček.

Chovatel může zaplatit až půl milionu

Veterináři doporučili přeživší skot do náhradní péče. Podle výpisu z integrovaného zemědělského registru zvířat má chovatel na hospodářství přihlášeno 19 kusů skotu. 

Kontrola však našla pouze sedm živých kusů a dvě uhynulá zvířata. „Chovateli vedle zmíněného podezření ze spáchání trestného činu hrozí pokuta za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání až do výše půl milionu korun. Chovatel je navíc příjemcem dotací, to znamená, že ho čeká kontrola, zda dodržuje základní požadavky, které jsou podkladem pro nárokování dotace,“ vysvětlil Vorlíček.

Zvířata jsou nyní dočasně ve venkovní ohradě vystlané slámou. Dostala krmivo a vodu. Veterinární inspektoři budou mít chov pod intenzivním dohledem.