Lidé chtějí relaxační zónu u divadla nebo pítko, ukázala akce Tvoříme Zlín

  11:02
V rámci projektu Tvoříme Zlín vybrali obyvatelé města dvanáct vítězných návrhů. Radnice se do nich pustí v příštím roce, vyjdou na pět milionů korun.

Relaxační zóna u divadla ve Zlíně | foto: Tvoříme Zlín

Když Pavel Kučera předkládal návrh pro proměnu zastávky MHD Česká na zlínském sídlišti Jižní Svahy, argumentoval takto: „Je jednou z nejošklivějších na území města a je v havarijním stavu. Nachází se na frekventované trase, a má tak dopad na velký počet obyvatel Zlína.“

Podobná slova volila Drahomíra Trubačíková, která přišla s myšlenkou na revitalizaci zastávky Prostřední, jež se nachází u Malé scény a ZUŠ. „Prázdný, rozbitý, špinavý stánek, špatný chodník se zátiším kontejnerů na odpad. Vskutku inspirativní pro adepty estetiky na umělecké škole,“ uvedla.

Právě tyto nápady zvítězily v projektu participativního rozpočtu s názvem Tvoříme Zlín. Lidé v jeho rámci sami rozhodovali, co by chtěli ve městě změnit.

Oprava zastávky Česká dostala 820 a zastávka Prostřední 768 hlasů. Pro třetí novinku, jíž je relaxační zóna u městského divadla, pak bylo 628 lidí. Celkově z 27 návrhů uspěly tři výše zmíněné velké projekty a devět malých. „Potěšilo nás, kolik inspirativních nápadů lidé sami vymysleli. Měnit návrhy ve skutečnost začneme hned příští rok,“ podotkl primátor Jiří Korec.

Vítězné návrhy z projektu Tvoříme Zlín

Velké projekty:

  • Odstranění dalšího torza na Jižních Svazích (zastávka Česká)
  • Nekulturní okolí kulturního stánku – proměna zastávky MHD Prostřední
  • Relaxační zóna u divadla

Malé projekty:

  • Pítko u cyklostezky
  • Zpevněná stezka v lokalitě Kocanda – točna – směr bývalá Koliba
  • Komunitní zahrada Jižní Svahy
  • Park u Kudlovské přehrady
  • Úpravy prostranství mezi základními školami Komenského
  • Workoutové hřiště Bartošova čtvrť
  • Tři šťouchy pro uklizené náměstí Míru
  • „Malované hřiště“ – Bartošova čtvrť – ulice Zborovská, hřiště č. 38
  • Čítárna v ulicích Zlína

Většina akcí by měla být dokončena už v roce 2019, některé se ale zřejmě protáhnou do dalšího roku. Jedná se o projekty komunitní zahrada Jižní Svahy, workoutové hřiště Bartošova čtvrť, obnova zastávky Česká, relaxační zóna u divadla a další.

„Vše záleží na tom, jak dlouho zabere získání stavebního či územního rozhodnutí. Právě z tohoto důvodu jsou na realizaci projektů, které vyžadují speciální povolení, vyčleněny dva roky,“ vysvětlila koordinátorka projektu Kamila Gamalová.

O pořadí vítězů rozhodoval počet kladných, ale i záporných hlasů. Radnice tak chtěla zjistit, které návrhy by mohly pro část hlasujících působit kontroverzně. A jeden takový se v tomto ročníku opravdu objevil. Šlo o nápad na zřízení oploceného psího hřiště v lokalitě podél ulice K Pasekám až po křižovatku s ulicí Pasecká.

„Psí hřiště se stane vhodným místem pro setkávání pejskařské komunity a vzájemnou výměnu zkušeností, což přispěje k výchově a vzdělávání majitelů psů,“ naznačila jeho autorka Eva Drozdová. Jenže v anketě neuspěla.

„Projekt psího hřiště si sice našel velkou spoustu příznivců, stejně tak měl však velmi početnou skupinu odpůrců, kterým se podařilo kladné body umazat,“ uvedl mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. Pro návrh bylo 488 lidí, proti 275.

Stanovený rozpočet činil pět milionů korun a záleželo na tom, kolik vítězných návrhů se vešlo do této částky. Mezi „velkými“ tak neuspěla odpočinková vyhlídka Gahurova prospektu, kterou sice chtělo 528 lidí, jenže rozpočet pro tuto část ankety byl tři miliony korun a vyhrály zmíněné zastávky či zóna u divadla.

Smůlu měl i „malý“ projekt venkovního hřiště spojeného s oddychovou částí u lesa nad zimním stadionem. Místo něj dostalo zelenou workoutové hřiště v Bartošově čtvrti či projekt Tři šťouchy pro uklizené náměstí Míru. „Oba sice měly méně hlasů, ale svým rozpočtem se vešly do stanoveného maximálního finančního limitu,“ sdělil Dvořák.

Do hlasování na webu www.tvorimezlin.cz se zapojilo téměř 1 900 lidí. „Zájem Zlíňanů nás velmi potěšil a jsme rádi, že se místní obyvatelé o podobu svého města zajímají. Věříme, že v dalších ročnících bude výsledné číslo ještě vyšší,“ poznamenala Gabalová.

Už nyní je totiž téměř stoprocentně jisté, že projekt Tvoříme Zlín bude pokračovat i nadále. „V návrhu rozpočtu pro rok 2019 je na něj opět vyčleněna částka pět milionů korun,“ konstatoval Dvořák.

Autor: