Vysoká hra o hnědouhelný důl u hranic. Polsko přiznalo pochybení

  8:18
Polsko uznalo pochybení při schvalování územního plánu města Bogatyně, který otvíral cestu k rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí po mimořádném česko-polském jednání. Změny jsou klíčovou podmínkou pro chystané rozšíření hnědouhelného dolu Turów o téměř 15 hektaru směrem k české hranici.
Na dohled od elektráren je hnědouhelný důl Turów v Polsku.

Hnědouhelný důl v polském Turówě | foto: Jan Pešek, MF DNES

Ministerstvo i Liberecký kraj považují schválení územního plánu za nezákonné. Bogatyňa totiž územní plán odsouhlasila, aniž by se zabývala námitkami České republiky. Nečekala na ukončení mezinárodních konzultací. „To je z našeho pohledu porušení mezinárodní práva,“ upozornil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministerstvo proto na konci června požádalo polskou stranu o mimořádné jednání. Ta podle tiskové zprávy českého ministerstva životního prostředí označila na jednání svůj postup za nedorozumění. Ministerstvo žádá zrušení schváleného územního plánu. „Polská strana přislíbila, že osloví úřad v Bogatyni a předá mu naše stanovisko,“ zmínila Petra Roubíčková, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Česká strana kromě zrušení územního plánu požaduje celou řadu informací. Chce mimo jiné vyjasnit informace týkající se vlivů na vodní zdroje, požaduje upřesnit, jaký dopad budou mít emise na ovzduší nebo žádá doplnit údaje o vlivu na zemědělskou půdu a jiné biotopy.

Polské Generální ředitelství pro ochranu životního prostředí by mělo informaci o postoji k českému požadavku na zrušení územního plánu doručit před středou 28. srpna. Tehdy se ve Varšavě uskuteční jednání české a polské vlády.

Kraj vše vnímá jako porušení mezinárodního práva

Právě Turów bude jedním z nejdůležitějších témat, která bude na setkání vlád projednávat ministr životního prostředí Richard Brabec se svým polským protějškem Henrykem Kowalczykem. Česká vláda bude také žádat, aby Polsko jasně stanovilo způsoby kompenzací za případně újmy způsobené dolem. 

„Nehledě na to, jestli polská strana přiznala pochybení, náš požadavek zůstává stejný. A sice, že se chceme zasadit o zrušení rozhodnutí o změně územního plánu města Bogatyně. Protože nebyly vzaty v potaz připomínky české strany. Vnímáme to jako porušení mezinárodního práva a chceme veškerými dostupnými prostředky zabránit rozšiřování těžby v dole Turów,“ řekl mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. 

Kraj také stále požaduje i to, aby se veškeré připomínky týkající se dolu projednaly na českém území a v českém jazyce.

Veřejné projednání rozšíření těžby pro české, německé i polské občany by se mělo uskutečnit 19. září v polské Bogatyni. Podle českého ministerstva životního prostředí polská strana přislíbila, že bude zajištěno simultánní tlumočení do všech jazyků. 

„Nadále ale trvá požadavek České republiky na organizaci veřejného slyšení i v Česku. Polské Generální ředitelství pro ochranu životního prostředí slíbilo, že požadavek předá investorovi a zajistí zpětnou vazbu,“ dodala Petra Roubíčková.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Rozkládá se na 45 kilometrech čtverečních. Polská strana chce zvětšit plochu dolu až na 55 kilometrů čtverečních. Společnost PGE Turów, která provozuje důl a přilehlou elektrárnu, má v plánu těžit až do roku 2044. Obce v okolí dolu se obávají ztráty vody.

Autor: