Smrt mu byla stále v patách. Dobrodruh z Turnova je teď hrdinou hry

  8:06
Kdo jiný než dobrodruh Čeněk Paclt by mohl být v Turnově hrdinou dobrodružné hry, do níž se můžete ponořit prostřednictvím chytrých telefonů. Rodák z Českého ráje sice nepatří mezi české historické osobnosti, ale prožil příběhy, po nichž by bez váhání sáhli tvůrci hollywoodských filmových trháků.

Na kresbě z letáku k dobrodružné hře Pacltův drahokam je zobrazený Čeněk Paclt. | foto: Repro: MAFRA

Mnohokrát se kolem něj prohnala smrt. Čeněk Paclt, jemuž se v počtu cestovatelských dobrodružství vyrovnal v 19. století jen málokterý z Čechů, však překonal všechno zlé, co ho na výpravách potkalo.

Teď se zlatokop, válečník s Mexičany a indiány nebo první Čech, který procestoval pět světadílů, stal hlavním hrdinou zážitkové hry Pacltův drahokam.

Trasa spojuje kamenářská a šperkařská místa

Kulisou pro ni je město Turnov, odkud legendární Paclt pochází. Hra patří do celorepublikové série Skryté příběhy a vstupenkou do ní je chytrý mobilní telefon.

„Domluvili jsme se se společností Triepeduca, jež Skryté příběhy vytváří. Už loni je nabízely město Jičín nebo Hrubá Skála,“ říká Eliška Gruberová, ředitelka organizace Turnovské památky a cestovní ruch.

„Pro Pacltův drahokam jsme vymysleli jednoduchou trasu po místech spojených s kamenářstvím a šperkařstvím v Turnově,“ prozradila Gruberová.

Kdo si stáhne zadarmo aplikaci Skryté příběhy a vybere si Pacltův drahokam, dostává na 2,5 kilometru dlouhé trase úkoly. Poslední zastavení musí účastníci hry najít podle nápověd na cestě.

„Chtěli jsme, aby Pacltův drahokam vycházel ze skutečné turnovské historie a nechyběla mu hlava a pata. Proto jsme náš Skrytý příběh zasadili do roku 1866, kdy vypukla rakousko-pruská válka,“ upozorňuje Gruberová. Paclt se proto v Turnově při hledání rodinného pokladu musí skrývat i před pruskými vojáky a špehy.

Na trasu se dá vyjet s kočárkem

Na cestě za pokladem se nachází devět zastavení a lidé ji projdou zhruba za hodinu a půl. Tvůrci hru vymysleli především pro děti od šesti do třinácti let a jejich rodiče.

Startuje u kostela Narození Panny Marie, druhým bodem je náměstí Českého ráje a hráči se ocitnou také v Metelkových sadech a na dvou dětských hřištích.

„Obě jsou krásná a každý se tam samozřejmě může pozdržet. Po celé trase se dá jet i s dětský kočárkem. Na konci čeká úspěšné hráče i něco hmatatelného, skutečného,“ podotýká Gruberová.

Hrou provádí hlas mimozemšťana

Celá hra včetně letáků, samolepek a plakátů vyšla na 66 tisíc korun. Polovinu nákladů pokryla turnovská radnice, o zbytek se postaral Liberecký kraj. „Uspěli jsme tam se žádostí o grant, protože hra odkazuje tradiční řemesla tohoto regionu,“ sdělila Gruberová.

Ke hře je k mání pět tisíc letáků s vloženým listem se zajímavými úkoly pro děti. Na mobilu provádí hrou hlas mimozemšťana. „Někdy je opravdu legrační,“ popisuje Gruberová.

Čeněk Paclt se narodil v roce 1813 a zemřel u Kimberley v jižní Africe v roce 1887. V mládí opustil vlast a většinu života strávil v cizině.

Ve válkách přežil zajetí a přepadení, hledal zlato a opály v Austrálii a ještě si prý stihl udělat nepřítele z mnohem známějšího českého cestovatele Emila Holuba.

Do Turnova se Čeněk Paclt vrátil pouze třikrát. Doma pobyl nejdéle právě v roce 1866, kdy zemřel jeho bratr František a do Čech vtrhli Prusové. Jednoho dne si všiml poznámky v bratrově bibli. Byl to nenápadný a šikovně zašifrovaný návod k objevení velkého rodinného pokladu.

V jedné bitvě Paclta zranil kus železa

Pacltovi věnoval před několika lety svou diplomovou práci Jaroslav Kříž. Zaznamenal i následující Pacltovy vzpomínky na účast ve válce Spojených států amerických proti Mexiku.

Americká armáda pokračovala dále do vnitrozemí směrem k Mexiku. Paclt byl nadšen pozoruhodnou krajinou, jež ho obklopovala, a takto ji popsal:
„Rozsáhlé údolí leželo před námi v bujné zeleni s krásnými palmami a s houfy ptactva barev nejpestřejších. Po levé straně trčela hora Popokatepetl, uprostřed věčným sněhem pokrytá a k temenu holá. V dáli leskl se povrch jezera Chalka a za ním, po pravé straně silnice, šířilo se druhé jezero Tezkuko, v němž se již odrážely stíny mlhou zakrytého města, sídla to slavných Montezumů a nyní cíle našich vroucích tužeb.“

19. srpna 1847 dobyli Američané pevnost Contreras a díky tomu měli volnou cestu až k městu Mexiko. Kolem něj bylo několik pevností, které Američané dobyli. V jedné bitvě Paclta zasáhl kus železa, vyvázl s lehkým zraněním ruky a brzy se uzdravil. Na ruce mu ale zůstala na celý život nehezká památka, jež mu připomínala válečné zkušenosti.

Scottova americká armáda překonala hradby hlavního města v průběhu noci ze 13. na 14. září 1847. Do města se dostal i Čeněk Paclt, jenž později vzpomínal: „Vojáci a obyvatelé mexičtí, roztroušeni jsouce všude po domech, stříleli odevšad okny a z plochých střech po nás tak, že nebylo možné do žádné ulice vniknouti a jí se zmocniti. Přece však podařilo se některým z našich vojínův, že zdi u některých domů v přízemí prorazili a tím způsobem dovnitř se prodrali. Tu hned na vysoký dům jeden vytažena houfnice a z ní pak stříleno kolem po těch domech. Z kterého domu padla rána, ten propadl drancování.“