Turistika živí místní jen na české straně Jeseníků, ta polská skomírá

  4:54
Pro českou stranu Jeseníků je turistika poměrně významným zdrojem příjmů, za polskými hranicemi to ale neplatí. Vyplývá to z aktuální studie, která srovnává turistiku v česko-polském příhraničí.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Analýza, kterou vydali polští statistici ve spolupráci s českými kolegy, srovnává mimo jiné Jesenicko a sousední okres Nysa. Ten je o poznání větší - jeho rozloha je zhruba 1 224 čtverečních kilometrů, zatímco okres Jeseník se rozkládá na necelých 720 kilometrech. Přesto má ale česká strana navrch ve všech základních turistických ukazatelích.

Konkrétně třeba z pohledu nabídky ubytování statistici zmiňují následující údaje: zatímco v menším jesenickém okrese si turisté mohou vybírat mezi více než 140 hotely, penziony či kempy, za hranicemi v nyském okrese jich na konci loňského roku fungovaly necelé tři desítky.

„Turisticky atraktivní charakter českého pohraničí s řadou zajímavostí, mnoha pamětihodnostmi a malebnou krajinou je jednou z příčin několikanásobně vyššího počtu hromadných ubytovacích zařízení než na polské straně,“ píší autoři studie.

Ve prospěch Jesenicka díky tomu vyznívá i srovnání počtu hostů a přenocování. U sousedů se vloni ubytovalo necelých 4 200 zahraničních turistů, kteří strávili v hromadných ubytovacích zařízeních 9 250 nocí. Na jesenické straně využilo služeb hotelů a penzionů přes 9 000 hostů a počet přenocování dosáhl téměř 24 tisíc.

Zatímco na jesenické straně se v minulém roce ubytovalo zhruba 2 650 Poláků, v okrese Nysa přespalo ve stejném období pouhých 510 hostů z Česka.

Polskou klientelu lákají i jesenické bikeparky

Polština je v Jeseníkách slyšet zejména v zimě na sjezdovkách, jež sousedé za hranicemi nemají.

„Jeseníky samozřejmě těží ze svého přírodního a kulturního bohatství, to má určitě na počty turistů velký vliv. Nedá se ale jednoznačně říct, že jsme na tom oproti sousedům vyloženě lépe. I v polském pohraničí je celá řada krásných míst,“ míní ředitelka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Lenka Dusová.

K lepšímu výsledku Jesenicka podle ní přispívají i nápady a investice místních podnikatelů, kteří se zaměřují na cestovní ruch. Díky nim Poláci míří na českou stranu i za adrenalinem a atrakcemi.

„Poláci patří k početné klientele nejrůznějších bikecenter, ať už to jsou Kouty nad Desnou či Rychlebské stezky. Oblíbené jsou i trasy pro koloběžky. V tomto ohledu se od nás Poláci mají co učit, v některých jiných věcech to ale platí naopak,“ říká Dusová.

Současně dodává, že Jeseníky s polskou stranou nesoutěží. Naopak se snaží rozvíjet cestovní ruch v obou regionech společnými projekty.

„Díky nim si poskytovatelé služeb v oblasti cestovního ruchu vyměňují své zkušenosti, jak co nejefektivněji využít potenciál, který jednotlivé regiony nabízejí. Při výměnných pobytech společně řešíme široké spektrum věcí gastronomií počínaje a akcemi pro děti konče,“ uvádí ředitelka jesenického Sdružení cestovního ruchu.