Turistů přibývá, v návštěvnosti vede Plzeňský Prazdroj, zoo a Techmanie

  14:14
Návštěvnost Plzeňského kraje se za letošní první tři měsíce oproti stejnému období loňského roku zvýšila o 24 procent. Největšími turistickými lákadly jsou Plzeňský Prazdroj, zoologická zahrada a Techmania Science Centrum. Zvýšený zájem zaznamenala ale i obec Rybník a město Plasy.

Plzeňský Prazdroj si drží první místo v návštěvnosti. Oblíbená je také zoologická zahrada a Techmania Science Centrum Plzeň. | foto: MF DNES

Celkem se v regionu ubytovalo 153 516 hostů. Za poslední tři roky to znamená 47procentní nárůst. Informoval o tom Český statistický úřad v Plzni.

Na postupném růstu počtu hostů v kraji se nejvíce podíleli lidé ze zahraničí. Ti za první tři měsíce tvořili více než 41procentní podíl. Jejich počet se od prvního čtvrtletí roku 2016 zvýšil o 20 124 lidí.

Nejvyšší počet návštěvníků ze zahraničí představovali již tradičně hosté z Německa. Domácích přijelo o téměř 29 procent víc, vyplývá z dat statistiků.

Turisté míří na západ Čech

Vedoucí oddělení cestovního ruchu Plzeňského kraje Ilona Šnebergerová uvedla, že kvůli strachu z bezpečnostní situace už Češi nejezdí tolik třeba do Egypta nebo Tuniska a více míří do tuzemska.

„Mnoho Čechů jezdí na jednu velkou dovolenou a pak organizují hodně výletů v rámci prodloužených víkendů, kdy míří třeba i do Plzeňského kraje. Máme novou národní kulturní památku Mariánskou Týnici, což se v návštěvnosti letošního roku určitě výrazně projeví,“ uvedla Šnebergerová.

Týnici včetně jejího Centra baroka podle ní kraj propaguje v rámci značky Západočeské baroko, kam patří i cyklotrasy a další památky.

K návštěvnosti kraje výrazně přispívá plzeňská Techmania, kam ročně míří kolem 200 tisíc lidí. Zařazuje se tak od roku 2014 za Prazdroj, kam loni přišlo 762 tisíc návštěvníků a za Zoo Plzeň s loňskou návštěvností přes 450 tisíc lidí.

Techmania zvýšila postupně počet zaměstnanců na více než stovku a už se tedy jedná o jakousi továrnu na zábavu pro rodiny s dětmi, která s Libercem, Ostravou a Brnem patří ke čtyřem zařízením svého druhu v Česku.

„Jezdí sem i lidé z Prahy, protože takové zařízení tam není. Zájem je i proto, že programy stále aktualizujeme, takže sem lidé chodí opakovaně,“ sdělil šéf marketingu Jan Štěpán.

„Průměrná návštěva trvá kolem čtyř až pěti hodin, takže cena pro rodinu dva dospělí a dvě děti za 590 korun není až tak vysoká,“ myslí si Štěpán.

Na podpoře cestovního ruchu se podle Šnebergerové podílejí i nejmenší obce. Příkladem je obec Rybník v Českém lese na Domažlicku, kde žije 190 obyvatel.

„Máme tu krásnou přírodu, rekreační zařízení se sportovním centrem a pěknou restaurací, vytvořili jsme tu značení, aby se cyklisté i pěší mohli podívat na místa zaniklých obcí, k prameni Radbuzy, kde je vybudované záchytné parkoviště a altán. Díky tomu míří do obce tisíce lidí za rok,“ přiblížil starosta Miroslav Kadlec.

Obec Rybník je známá i tím, že tudy vede stezka Železné opony EuroVelo 13 a mezinárodní cyklotrasa 36 Euregio Egrensis. Proto také obec vložila do budování cyklostezek v posledních letech několik milionů korun a přidala i odpočívadla pro cyklisty.

V Plasích na Plzeňsku kvůli přílivu návštěvníků budují novou restauraci. „Pracujeme na rekonstrukci bývalého kina na multifunkční zařízení, kde vznikne i restaurace. Protože návštěvnost v poslední době vzrostla, lidé se tu ve špičce nemají kde najíst,“ popsal starosta Zdeněk Hanzlíček. Ten by byl rád, kdyby ve městě vzniklo i ubytovací zařízení.

Růženka oslavila první narozeniny (5. února 2018)

5. února 2018