Do Karlovarského kraje míří víc turistů, hotelům ale klesají tržby

  8:56
Už několik let po sobě míří do Karlovarského kraje více a více lidí. Jenom ve třetím čtvrtletí si podle dat Českého statistického úřadu do regionu našlo cestu 362 579 turistů, což je meziroční nárůst o 13,5 procenta. Většinou ale v kraji nenocují, a to se odráží na tržbách místních hotelů.

Turisté v Karlových Varech. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nejvíce se na pozitivním výsledku podíleli tuzemští návštěvníci kraje lázeňství a kulturních památek.

„Loňský rok pro nás byl rekordní. Hrad navštívilo 141 tisíc lidí,“ uvedl kastelán hradu v Lokti Václav Lojín. Letošek ovšem zcela určitě přepíše tabulky návštěvnosti. „Stejný počet návštěvníků jako vloni jsme letos měli už na konci října,“ potvrdil Lojín s tím, že očekává celkovou návštěvnost kolem 152 tisíc lidí.

Se zvyšujícím se počtem návštěvníků ovšem příliš nekoresponduje vývoj počtu přenocování. Meziroční pokles o 2,3 procenta napovídá, že mezi zahraničními hosty regionu převažují ti, kteří přijíždějí na jediný den. To, že se v porovnání třetích kvartálů let 2017 a 2018 celkový počet přenocování zvýšil o tři desetiny procenta, tak jde na konto českých turistů. A s vyhlídkami na příští rok jsou odborníci na cestovní ruch opatrní.

„Nejvíce zahraničních hostů přijelo ve třetím čtvrtletí tradičně z Německa. Druhou nejpočetnější skupinu hostů zpoza státní hranice tvoří Slováci,“ uvedla Marie Boušková, ředitelka odboru statistických služeb Českého statistického úřadu. Nejdynamičtěji se vyvíjející skupinou hostů jsou ovšem ti z Ukrajiny. „Už ve třetím čtvrtletí přesáhly absolutní počty návštěv čísla za celý loňský rok,“ konstatovala Boušková.

Zkušenost, že by se radikálně zvýšil počet hostů z Ukrajiny, podle předsedy regionální Asociace hotelů a restaurací Jana Kroniky, který je zároveň výkonným ředitelem karlovarského hotelu Čajkovskij, hoteliéři v kraji nemají. Na druhou stranu podle něj výrazně pociťují fakt, že do regionu míří méně ruské klientely.

„V prvním pololetí byl pokles klientů z Ruska markantní. Teď, kdy začínají podzimní a zimní ceny, se opět zlepšuje a věřím, že tento trend bude pokračovat i v posledním kvartále,“ konstatoval Kronika.

V propadu počtu ruských turistů vidí i důvod, proč klesl počet přenocování cizinců. „Právě Rusové totiž do regionu jezdí na delší pobyty. Jejich výpadek sice co do počtu dokážou vyplnit Němci, Češi či Číňané, ovšem na úkor počtu přenocování.

I přes optimistická data Českého statistického úřadu je Jan Kronika v konečném úsudku opatrný. Už jen proto, že hospodářská situace hotelů se i přes narůstající počet turistů nevyvíjí zrovna nejlépe. „Tržby nám plošně klesly o jedenáct procent,“ potvrdil odvrácenou stranu optimistické statistiky Kronika.

Důvodem podle něj je, že hoteliéři museli na úkor výdělku upravit ceny směny dolů, aby vůbec hosty přilákali. Někteří i za cenu dumpingu, takže naplněnost kapacity mají, ale hospodářské výsledky tomu vůbec neodpovídají,“ vysvětlil předseda asociace. Do příštího roku nahlíží jen s opatrností.

„Netroufám si odhadnout, jak bude vypadat. Vliv může mít celá řada faktorů, jako jsou například další možné sankce vůči Rusku, které by výrazně oslabily rubl,“ naznačil možný vývoj cestovního ruchu Kronika. „Jako hoteliéři budeme rádi, když se situace alespoň stabilizuje na letošních hodnotách,“ dodal předseda Asociace hotelů a restaurací Karlovarského kraje.