Cestovní ruch v Karlovarském kraji táhnou čeští turisté, ukázaly statistiky

  11:30
Statistky návštěvnosti Karlovarského kraje potvrzují vzestup obliby regionu mezi českými turisty. Loňský rok nebyl výjimkou. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že do regionu si našlo cestu téměř o 14 procent tuzemských návštěvníků více než v roce 2017.

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Nárůst o 13,7 procenta byl nejvyšší v celé České republice,“ potvrdila Jana Špačková, pracovnice krajské statistické správy v Karlových Varech.

To ovšem podle ní neznamená, že by zahraniční návštěvníci na region zanevřeli. I cizinců přijelo víc. V meziročním srovnání o 7,9 procenta.

V reálných číslech počtu turistů stále ještě ti zahraniční vedou. Tvoří více než 60 procent klientely v regionu. Lépe je na tom už jenom Praha, kam jich jezdí přes 80 procent. Tento trend vítají a všemožně podporují i odborníci na cestovní ruch.

„České turisty jednoznačně chceme,“ konstatoval Jan Kronika, předseda krajské sekce Asociace hotelů a restaurací a ředitel karlovarského hotelu Čajkovskij.

„U nás v hotelu jsme dělali už v minulosti vše pro to, abychom je do regionu dostali ve větší míře. A teď se k tomu přidávají i jiní hoteliéři v kraji,“ konstatoval Kronika.

Zbavit se nálepky „ruské Vary“

Karlovarský kraj má podle jeho názoru tuzemským turistům co nabídnout. „Ať už je to sportovní vyžití v létě i v zimě nebo naopak množství nejrůznějších historických i přírodních památek. Jsme region bohatý ve všech směrech,“ řekl předseda.

Vyzdvihl rovněž práci destinační agentury Živý kraj. „Při propagaci regionu nejen na mezinárodní, ale i na národní úrovni odvedli její pracovníci obrovský kus práce,“ pochválil je Kronika.

Věří, že trend stoupajícího počtu tuzemských turistů bude pokračovat i v dalších letech. „My, hoteliéři, pro to uděláme maximum. Musíme konečně prolomit nálepku ruské Vary,“ dodal Jan Kronika.

Na krajské úrovni už tato pečeť prolomená je. Ze statistik totiž vyplývá, že největší část zahraničních návštěvníků přijela loni z nedalekého Německa. Rusové jsou až na druhém místě. U obou národností došlo ale rovněž k nárůstu počtu turistů.

Největší skok ovšem meziročně zaznamenali turisté z Číny. Přijelo jich více než 39 tisíc, což je v porovnání s rokem 2017 o 12,5 procenta více. Karlovarský kraj vévodí republikovým statistikám v délce pobytu. Hosté v regionu zůstávali průměrně 4,7 dne. To je o déle než dva dny nad republikovým průměrem.

„Ačkoliv meziročně došlo v našem kraji ke snížení průměrné doby pobytu hostů v hromadných ubytovacích zařízeních, stále platí, že zde turisté tráví nejdelší dobu ze všech krajů České republiky,“ potvrdila tento pozitivní trend Jana Špačková z Českého statistického úřadu.