Německý turista zkolaboval na Šumavě, lékař se k němu spustil z vrtulníku

  16:06
Pětašedesátiletý turista z Německa dopoledne zkolaboval nedaleko Plešného jezera na Šumavě. Člen Horské služby se strážcem parku ho oživili pomocí defibrilátoru.

Letecká záchranná služba Armády České republiky má zázemí v Bechyni. Odtud vrtulník startoval k turistovi, který zkolaboval u Plešného jezera. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Horskou službu zalarmoval kolem jedenácté hodiny dispečink linky 155.

„Pohyboval jsem se shodou okolností nedaleko, takže u pána jsem byl během pěti minut. V tu chvíli se mu už za pomoci laické resuscitace pokoušeli obnovit životní funkce náhodní turisté. Ihned jsem pacienta převzal a nasadil automatický externí defibrilátor,“ popsal počátek záchranné akce zasahující člen Horské služby Šumava Václav Cypro mladší.

Přístroj vyhodnotil zdravotní stav turisty a doporučil jeden výboj. Vzápětí dorazil i člen Informační a strážní služby Národního parku Šumava a zapojil se do záchrany.

„Spolu jsme dál pacienta resuscitovali a defibrilátor postupně doporučil další tři výboje. Ten poslední byl úspěšný a muži se životní funkce obnovily,“ uvedl Cypro s tím, že na místo dojel i sanitní vůz záchranky z Horní Plané.

Náčelník Horské služby varuje před vedrem

Vzápětí dorazil i armádní vrtulník letecké záchranné služby z Bechyně. „Po příletu spustil pomocí palubního jeřábu lékaře a dalšího záchranáře na hráz Plešného jezera. Vzhledem k lepšímu stavu pacienta jsem pro ně mohl dojet a převézt je k turistovi. Zdravotníci si muže poté převzali a dál pokračovali v ošetření,“ doplnil člen Horské služby.

Záchranáři pak turistu připravili k převozu a dopravili ho na heliport u osady Jelení vrchy.

„My už jsme převzali pacienta s obnovenou srdeční činností. Takže bych chtěl poděkovat Horské službě i strážcům NP Šumava za profesionální záchranu života. Bez jejich úsilí by se zřejmě pánovi nepodařilo pomoct,“ uvedl k zásahu lékař letecké záchranné služby Zdeněk Pašek.

„Velkou zásluhu na záchraně německého turisty mají i kolemjdoucí, kteří se jej snažili za pomoci operátora zdravotnické záchranné služby ihned oživit,“ komentoval zásah Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Připomněl, že v současných klimatických podmínkách by si zejména starší turisté měli plánovat trasy túr s ohledem na svůj zdravotní stav a reálné schopnosti.

Autor: