Před 20 lety objevili v broumovském klášteře kopii Turínského plátna

  11:40
Benediktinský klášter v Broumově si v sobotu připomene dvacáté výročí objevu tamní kopie Turínského plátna. Vzácný artefakt vystavují v klášterním refektáři, který je součástí prohlídkového okruhu. Zájemci mohou navštívit celodenní program.

Kopie Turínského plátna v Benediktinském klášteře v Broumově. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Vzácnou kopii Turínského plátna našel v lednu 1999 současný správce kláštera Přemysl Sochor. Dílo bylo ukryto za štukovým věncem v klášterním kostele svatého Vojtěcha. 

„Byl to překvapivý objev. S tehdejším správcem kláštera páterem Norbertem Josefem Zemanem jsme věděli z nápisu Sancta sindon na stuhách věnce, že za ním uložená schránka se bude týkat Turínského plátna. Domnívali jsme se, že tam bude třeba nějaká nitka z originálu nebo něco podobného. Při otevření schránky jsme byli nejprve trochu zklamaní, že je tam jen zaprášený pruh látky. Až po rozvinutí jsme na plátně spatřili obrysy těla a zprostřed vypadla latinsky psaná autentika, průvodní listina. Když páter Norbert začal text překládat, bylo nám jasné, že jde o něco mimořádného,“ zavzpomínal Přemysl Sochor. 

Katolíci uctívají Turínské plátno, protože do něj údajně bylo zabaleno tělo Krista a na látce zůstal otisk jeho tváře a těla. Použitý způsob tkaní látky však spíše ukazuje až na středověký původ.

Broumovská kopie patří mezi čtyřicet známých kopií Turínského plátna, jako jediná je severně od Alp a platí za jednu z nejzdařilejších.

Rozměrem se téměř shoduje s originálem, na délku má 4,36 a na šířku 1,1 metru. Čtyřmi odstíny hnědavé barvy je na lněném plátně vypodobněna postava o výšce 170 až 180 centimetrů z přední i zadní strany. Uprostřed je latinský nápis „vytaženo z originálu“. 

V průvodní listině se píše, že plátno daroval v roce 1651 turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u svatého Mikuláše na Starém Městě Pražském, pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Matouši Ferdinandu Sobkovi z Bílenberka. Ten ji věnoval broumovskému klášteru.

Fotogalerie

Klášter slaví výročí speciálními prohlídkami s doprovodným programem. Od 9 do 11 hodin bude Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov pořádat interaktivní prohlídky středověké klášterní písárny pro děti i dospělé zaměřené na Turínské plátno. Místa je nutné rezervovat na e-mailu ma@klasterbroumov.cz.

V 11 a 13 hodin se uskuteční speciální prohlídky kláštera zaměřené na oslavovanou památku, její historii a na zajímavosti k ní. Také na ně pořadatelé doporučují rezervaci.

„Součástí programu bude od 12 do 16 hodin degustace italských vín v benediktinských sklepích. Klášterní kavárna Café Dientzenhofer bude po celý den nabízet speciální turínský nápoj Bicerin. Klášterní restaurace U Tří růží nabídne ochutnávku čtyřchodového staroitalského menu,“ láká návštěvníky Kateřina Ostradecká z pořadatelského týmu v klášteře.