Turci si oblíbili jihočeské hovězí. Kamiony s býky tam putují tři dny

  14:02
Jatečný skot živený na jihočeských pastvinách stále častěji míří na dokrmení a porážku do zemí mimo Evropskou unii, zejména do Turecka. Kromě mladých býků se tyto země otevírají i pro export mléčných výrobků, na kterém profituje třeba společnost Madeta.
Skot, býk, kráva, stádo

Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNES

„Nejvíc zásilek živých zvířat a živočišných produktů exportovaných z České republiky do takzvaných třetích zemí bylo za rok 2016 z Jihočeského kraje,“ potvrdil mluvčí státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Toto číslo představuje tisíce exportovaných zvířat a tisíce tun výrobků. Podle ředitele jihočeské veterinární správy Františka Kouby je základ exportu hlavně v mladých býcích mířících do Turecka. Výjimkou není ani prodej býčího spermatu.

Invaze českých býků míří do Turecka. Za skot se tam platí víc

„Je to logické. Otevřel se obchod s Tureckem. Chtějí od nás mladé kvalitní hovězí, kterého je nejvíc na pastvinách na jihu Čech a na Vysočině. Některé kusy jsou dokonce prodané dříve, než se narodí,“ vysvětluje Kouba.

Podle něj je po českém skotu poptávka i kvůli jeho garantované zdravotní nezávadnosti, každá zásilka do ciziny podléhá přísným kontrolám. Skot ale neodchází do zahraničí přímo od farmářů, skupují ho překupníci - majitelé shromažďovacích středisek. Několik z nich je na Táborsku, jedno v Českých Budějovicích.

Podle Turecka se řídí ceny výkupů v celé Evropě

„Ze zahraničí je o skot stále větší zájem a je to dobře,“ pochvaluje si majitel shromažďovacího střediska ve Veselí nad Lužnicí František Jindra. Zásilky putují tisíce kilometrů kamiony, každý naložený kus musí mít certifikát, což je veterinární osvědčení, na kterém přísně trvají příjemci.

Obchod se zemědělskými produkty s Tureckem, který znovu letos v lednu aktualizovala česká mise složená z ministra zemědělství Mariána Jurečky, zástupců hospodářské komory a podnikatelů, má i své problémy. Turecko se stalo státem, podle kterého se dnes řídí ceny výkupů skotu v celé Evropě.

„My obchodujeme jen se státy Unie, jako je Itálie nebo Španělsko. I na nich je vliv Turecka znát. Turci si zničili zemědělství, a protože vepřové muslimové nesmějí, potřebují hovězí,“ míní majitel rodinné farmy a shromažďovacího střediska z Mladé Vožice Jiří Janouš.

Obchod s Tureckem napadají také ochránci zvířat

„Odbyt do zahraničí je sice dobrý, ale vázne podpora domácí spotřeby hovězího masa, které je pro spotřebitele drahé. S hovězím se nesetkáte v závodních nebo školních jídelnách. Přitom je z mas nejkvalitnější,“ upozornil předseda dozorčí rady jihočeské agrární komory Zdeněk Houška, který je zároveň šéfem Zemědělského družstva Skalka.

Skalka se zabývá hlavně výrobou mléka a chovem jalovic pro tuzemský trh, do zahraničí nevyváží. Že je hovězí pro průměrného českého spotřebitele těžko dostupné, dokladují ceny v obchodech, které se pohybují od 100 až do 800 korun za kilogram. Nejdražší jsou části jako roštěnka nebo svíčková.

Obchod s Tureckem napadají také ochránci zvířat. Podle nich jsou dlouhé transporty pro skot utrpením, některé kusy cestu nepřežijí.

„Sleduje se jenom byznys. Kamiony cestují na východ až tři dny, povinné zastávky jsou pro řidiče. Na hranicích s Unií musí náklad přežít dlouhé čekání. Proti takovému obchodu, na kterém vydělávají hlavně překupníci, protestujeme,“ řekla Dita Michaličová ze Společnosti pro zvířata při Českém svazu ochránců přírody.

Podle statistiky veterinární správy odešlo loňský rok z jižních Čech do třetích zemí 774 zásilek živých zvířat, což je v této komoditě skoro čtvrtina z celého Česka. Za poslední tři roky vzrostl tento export až o 640 procent. Kromě Turecka jde zboží ještě třeba do Libye, Koreji nebo Kolumbie, kam míří mléčné výrobky.

Samotné Turecko přislíbilo díky dobrým vztahům s Českem na lednové ministerské misi účast na 44. ročníku agrosalonu Země živitelka, který se koná ve dnech 24. až 29. srpna.