Kde žijí zastupitelé Budějovic? Nejvíc jich bydlí na Pražském předměstí

  9:16
Zpravidla jednou za měsíc se sejdou zastupitelé Českých Budějovic na radnici. MF DNES zjišťovala, kde je mohou jejich voliči potkat v jiné dny, a nabízí velký přehled trvalých bydlišť všech nedávno zvolených politiků. Nejvíce jich žije na Pražském předměstí a sídlišti.

Minulý týden bylo v Českých Budějovicích ustavující zastupitelstvo. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Třeba v Haklových Dvorech byste je hledali marně, zato na sídlišti Máj a na Pražském předměstí jich žije spousta. O kom je řeč? No přece o zastupitelích Českých Budějovic.

MF DNES zjistila trvalá bydliště všech 45 nedávno zvolených členů radnice a představuje je čtenářům. Každý tak dostává možnost obrátit se na toho správného člověka v místě, kde žije, když třeba potřebuje pomoci řešit lokální problém. 

Dobrou zprávou je, že všichni oslovení sdělili místo, kde žijí, bez zbytečných otázek a ochotně. Někteří dokonce upřesňovali.

„Mám trvalé bydliště na Lidické, ale žiji v ulici Edvarda Beneše v Suchém Vrbném,“ upozornil Viktor Lavička (ANO). Podobně se vyjádřil i Ivan Nadberežný (KSČM).

„Trvale hlášený jsem v Rožnově, ale pokud se se mnou chce někdo potkat, tak mě většinou najde na Číně (Husova kolonie, pozn. red.) v naší tiskárně. Je to Žerotínova ulice,“ reagoval dlouholetý zastupitel Nadberežný.

Nejsilnější zastoupení má Pražské předměstí a sídliště. Žije tam skoro třetina všech politiků z budějovické radnice. Silné obsazení má také sídliště Máj. Bude tak například zajímavé sledovat, jestli se rozložení zastupitelů po městě nějak odrazí třeba v preferencích, co se týká investic v jednotlivých čtvrtích.

Mapa zastupitelů Českých Budějovic

Kliknutím zvětšíte

Pokud ano, tak by asi „ostrouhala“ severní část města. V Kněžských Dvorech nežije ani jeden ze zastupitelů a v nedalekých Nemanicích jen jediný, a to nově zvolený náměstek primátora Viktor Vojtko (Čisté Budějovice -STAN).

„Určitě počítám s tím, že budu chtít, aby bylo více slyšet i o okrajových částech Českých Budějovic, kde se někteří obyvatelé skutečně cítí trochu odříznutí. V Nemanicích jsem to i před volbami přislíbil. Na slušné úrovni se tu hraje fotbal, ale jinak komunitní život dost vymizel,“ reagoval Vojtko. V „jeho“ čtvrti by podle něj bylo dobré vybudovat minimálně nové dětské hřiště.

A kde hledat další nejvýznamnější představitele města? Tak třeba primátor Jiří Svoboda (ANO) má bydliště na sídlišti Máj, stejně jako jeho náměstek a spolustraník Petr Holický. Nový první náměstek Juraj Thoma z hnutí Občané pro Budějovice (OPB) žije nedaleko dolního areálu nemocnice v ulici Generála Svobody a další náměstek František Konečný (ANO) je ze Suchého Vrbného.

Nové vedení města ve svém programu slibuje, že se bude jednotlivým čtvrtím mnohem více věnovat. Pomoci k tomu má například zřízení osadních výborů.

To jsou samosprávné městské části, dá se říci místní zastupitelstva, která budou rozhodovat o lokálních problémech. Nepotřebují vlastní úřad, administrativu bude nadále řešit magistrát. Takový aparát by měl mít však prostor snadněji informovat o problémech a potřebách jednotlivých čtvrtí přímo radní Budějovic.

Nová koalice dále zmiňuje také zřízení participativního rozpočtu, pomocí kterého občané přímo rozhodují o využití určené části peněz. Příští rok se na něj ještě pravděpodobně nedostane, v dalším roce už zřejmě ano. Oslovení lídři stran většinou uvažovali o částce v rozsahu od pěti do dvaceti milionů korun na uskutečnění nejrůznějších projektů, od úprav parků až po stavbu dětských hřišť a podobně.

Kontaktovat zastupitele je možné také prostřednictvím e-mailových adres, které jsou uvedené na webových stránkách města. Většina stran a hnutí má také svá centra, kde sídlí.

Třeba Občané pro Budějovice jsou v České ulici poblíž náměstí Přemysla Otakara II., Piráti mají zřízené centrum ČePiCe rovněž kus od náměstí v Hradební ulici, ODS má svůj modrý dům na rohu Husovy třídy a Branišovské ulice, komunisté dlouhodobě sídlí v Čéčově ulici na Pražském sídlišti a lidovci jsou na Lannově třídě.

Autor: