Tropy dnes vrcholí, teploty vyšplhají až k 39 stupňům

  9:20
Horka, která nás v těchto dnech zahřívají, se dají přirovnat k teplotám, které v tuto dobu panují například v Egyptě. Dnešek má být nejteplejším dnem celého týdne, teploty mohou místy vyšplhat až k 39 stupňům Celsia.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Dnes podle meteorologů zažijeme nejteplejší začátek srpna za posledních 23 let. Tropy nás ale nečekají jen přes den, i noci budou tropické, to znamená, že rtuť teploměru neklesne pod 20 stupňů Celsia.

Příčinou veder je velmi teplý vzduch, který do Česka proudí od jihozápadu a ještě se prohřívá. Díky studené frontě, která se také nad Českem od severu vlní, se mohou během odpoledne tvořit i lokální přeháňky a bouřky.

Dneškem ale tropické dny nekončí. Až do neděle meteorologové očekávají teploty v rozmezí od 28 do 32 stupňů Celsia, v noci pak mezi 21 až 17 stupni Celsia. Ani na horách se vedru nevyhneme, i zde budou teploty stoupat až k 29 stupňům.

Dnešek by měl být nejteplejším dnem od začátku prázdnin, padat by měly i teplotní rekordy. Ten z pražského Klementina, kde se teplota nepřetržitě měří přes 220 let, je z roku 1994 a činí 34 stupňů. Poslední čtyřicítku jsme na našem území naměřili 8. srpna 2015, a to v Řeži u Prahy. Podle výhledu by měl srpen přinést více tropických dní než červenec.

Mírné ochlazení by mělo přijít až za týden, ale takový propad teplot, jako jsme zažili v posledním červencovém týdnu, kdy teploty spadly i na 15 stupňů, meteorologové nečekají. Srpen by totiž měl být teplotně nadprůměrný.

V těchto tropických vedrech bychom podle lékařů měli denně vypít alespoň 2 až 3 litry vody denně, je to ale přísně individuální. Zejména staří lidé a děti by se měli do pití nutit, protože nemají takový pocit žízně jako zbytek populace. Pokud bychom v těchto teplotách pili málo, tělo rychle dehydruje, což může způsobit malátnost, bolest hlavy a další zdravotní potíže. Co nejvíce bychom se také měli vyvarovat přímému slunečnímu záření, hrozí nám úpal nebo úžeh, které jsou vždy spojeny s nevolností. Pokud by k úžehu nebo úpalu došlo, je třeba postiženého přemístit na stinné a chladnější místo a zajistit dostatečný příjem tekutin.

Ve vedrech je nejlepší pít obyčejnou pramenitou vodu nebo minerální vody, abychom doplnili minerály, které z těla odcházejí potem a močí. Na slunce bychom neměli chodit jinak než s pletí ošetřenou ochrannými krémy proti UV záření a dále pokrývkou hlavy. Malé děti, zejména kojenci a batolata, nesmějí na slunce vůbec. Totéž platí i o starších lidech, kteří mají nějaké chronické nemoci, například diabetes. Horké počasí zvláště nesvědčí kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem. Ztráta vody způsobí snížení objemu cirkulující krve, pokles krevního tlaku a nastartování dalších kompenzačních mechanismů, jako například zvýšení frekvence srdeční činnosti, zesílení kontrakcí srdečního svalu a dalších.