Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

  12:42
Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit nevidomou seniorku. Dívka se zachovala hrdinsky. Zakřičela na něj a rozeběhla se důchodkyni pomoci. Pachatele tak přiměla k útěku. Za skutek nyní dostala policejní ocenění.

„Že se Eliška rozhodla takto zakročit, je něco úžasného. Mám z toho husí kůži,“ řekl šéf ústecké policie Vladimír Danyluk. 

„Eliško, jste vzorem. Klobouk dolů před vámi. Poděkování patří bezesporu i vaším rodičům, že z vás vychovali takového člověka,“ pronesl policista směrem k dívce.

„Jsem ráda, že jsem mohla pomoci,“ okomentovala samotná Eliška. „Co si o tom pachateli myslím? Podle mého je takový člověk pitomec,“ podotkla na první pohled nenápadná dívka.

Stalo se to 25. června odpoledne v Klíšské ulici. „Muž zezadu přistoupil k třiaosmdesátileté paní se slepeckou holí. Z ruky se jí snažil vytrhnout kabelku a látkovou tašku s nákupem,“ popsala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Po pachateli policie pátrá

Důchodkyni, která začala křičet o pomoc, srazil zloděj na zem. „Ta paní šla zrovna z nákupu. Byla svému manželovi, který je také zdravotně handicapovaný, koupit bonboniéru k narozeninám,“ popsal Danyluk.

V tu chvíli se ozvala Eliška. „Zakřičela jsem na něj, ať toho nechá, a rozeběhla jsem se,“ uvedla dívka. Když ji muž zahlédl, utekl. Bez lupu. 

„Přišla jsem k ní a řekla, že už je to v pořádku. Pak přišla ještě jedna paní a zavolala policii a dala té staré paní také napít. Byla jsem ráda, že je tam se mnou ještě někdo, protože jsem byla taková zmatená,“ pokračovala školačka.

Po pachateli kriminalisté stále pátrají. „Doufám, že se ho podaří dopadnout,“ řekl policejní šéf Danyluk. V případě, že muž stane před soudem, hrozí mu až desetileté vězení.

Eliška pochopitelně poskytla policii jeho popis. Neviděla mu však do obličeje. Podle jejího odhadu byl ve věku maximálně kolem třiceti let.

Seniorka si z přepadení neodnesla žádné těžké poranění. Útok ji však poznamenal po psychické stránce. Stále je v péči odborníků.