Tříletá iQLANDIA: 1,3 milionu návštěvníků, 652 km spotřebovaného toaletního papíru i originální narozeninové dárky

  11:35
Tři roky, 1.264.873 návštěvníků a spotřeba toaletního papíru dlouhého, jako je cesta z Liberce do Hamburku. Ano, liberecká iQLANDIA slaví třetí narozeniny a rozhodla se odtajnit svá čísla.

Liberecká iQLANDIA | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Tušíte, kolik se za 1.095 dní v jednom z nejmodernějších science center v zemi odehrálo science show? Nebo kolik kilogramů karbidu vápníku bylo použito na experimentování? A kolik vůbec provozování takového centra stojí? Kromě zajímavého výčtu tým iQLANDIE prozradil, jaké narozeninové dárky si nachystal pro turisty z ČR a zahraničí.

„Nejenom sobě, ale především našim návštěvníkům jsme se rozhodli k třetímu výročí centra nadělit něco speciálního – filmový festival iQFilmFest. Ten proběhl před čtyřmi dny a sklidil nebývalý ohlas. Dospělí i děti si pochvalovali jak originální prostředí konání akce, tak tematiku filmů. Nejvíce zaujaly snímky Nebe a led a Cesta časem: Od Velkého třesku po člověka. Nechyběly badatelské workshopy, během nichž si bylo možné vyrobit třeba dataprojektor nebo hologram z mobilního telefonu,“ říká Pavel Coufal, ředitel iQLANDIE. Na festival, který podpořil Fond kultury cestovního ruchu Statutárního města Liberce, dorazilo přes dvě stovky zájemců.

To ale není vše. O velikonočních prázdninách otevřou v centru expozici Top Secret, věnovanou všem špionům, kterou na sever Čech zapůjčí plzeňská Techmania. „Chceme, aby se k nám návštěvníci měli důvod vracet. Proto inovujeme, vymýšlíme nové doprovodné programy. Pro představu, od otevření v roce 2014 jsme obměnili pět expozic, nabídli návštěvníkům 3.666 badatelských aktivit a v laboratořích odlektorovali na 1.020 experimentálních workshopů,“ doplňuje ředitel. Science show, plných ohňů, blesků a kouře, během kterých si můžete nechat polít ruku kapalným dusíkem o teplotě – 196 °C nebo si sáhnout na 500 tisíc voltů, se odehrálo pro veřejnost a školy dohromady přes tři tisíce.

Kape vám na karbid?

Se spotřebou chemikálií a provozního materiálu se musí v takovém zařízení počítat. „Za celou tu dobu jsme nechali explodovat 28 kg karbidu vápníku, vybublali 2000 l bublifukové směsi, prodýchali 93 600 ks náustků u spirometru, a pokud se někde objevily nečistoty, utřeli jsme je papírovými ručníky o celkové délce 114 km,“ upřesňuje čísla Martina Kutíková, marketingová specialistka centra. Při spektakulárních vystoupeních hraje nezaměnitelnou roli právě již zmiňovaný kapalný dusík. „Toho jsme za tři roky spotřebovali téměř tisíc litrů. A jen palivem pro Ohnivé tornádo bychom dokázali za tři roky naplnit zahradní bazén,“ udává Kutíková.

Nejvíce se ztrácejí mobilní telefony

V iQLANDII letí selfie. Návštěvníci se nejvíce fotografují ve Světelném tunelu, s humanoidním robotem Thespianem a sochou Alberta Einsteina. „Tomu tak trochu odpovídají i ztráty a nálezy. Nejčastěji u nás lidé zapomínají právě mobilní telefony. V jednom týdnu jsme jich tu dokonce našli 14,“ uzavírá Kutíková. A pokud se do iQLANDIE chystáte, tak vězte, že vás k jednotlivým expozicím navedou, a s exponáty seznámí, popisky o celkové délce 4,5 km.

Mnohem důležitější jsou ale ekonomická čísla

A jak si stojí iQLANDIA ekonomicky? Většinu z ročního rozpočtu 75 milionů korun zanechá science centrum v regionu. Pekařům, řezníkům a zelinářům z Liberecka pošle ročně přes 16 milionů, řemeslníkům a opravářům téměř deset a za dalších patnáct pak nechává ročně vyrábět nové exponáty. Těch za tři roky přibyla téměř stovka. 31 milionů utratí odhadem návštěvníci centra za benzín, suvenýry a další služby v Liberci.

Přes příznivá návštěvnická čísla je centrum ve ztrátě zhruba milion korun. „V Česku i v zahraničí pomáhají výrazně s financováním science center regiony a města, v zahraničí dokonce i stát. Nám se naštěstí daří spolupracovat s Libereckým krajem, příspěvek je ale spíše symbolický,“ uvádí Pavel Coufal.

iQLANDIA Liberec je členem České asociace science center. iQLANDIA Liberec byla otevřena 28.března 2014.

Více informací na: www.iQlandia.cz