Třídit plasty má smysl i navzdory čínské stopce!

  7:10
Přestože před dvěma roky Čína přestala odebírat plasty z Evropy, systém recyklace se z toho nezhroutil. Jak v rámci zpravodajského speciálu o odpadech zjistil náš reportér Tomáš Kabát, trh se tomu přizpůsobil.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vytříděný slisovaný plast putuje k českým, evropským a americkým zpracovatelům. Všechno, co se vytřídí například ve třídírně v Benátkách nad Jizerou, jde následně rovnou zpracovatelům. Největší odbyt je u PET lahví, velká poptávka je také po dutých obalech a čirých fóliích. Naopak hůře se uplatňují barevné fólie a kelímky - to jsou právě ty plasty, které nejvíc brala Čína.

Třídírna plastů v Benátkách nad Jizerou má dvě fáze třídění. První odděluje takzvané tvrdé plasty, což může být zahradní nábytek, kbelíky a dětské hračky. Zbytek jde na pás a z něj pak 6 zaměstnanců odděluje další plasty podle jejich charakteru, ale vytahují také to, co se recyklovat nedá. Nejenom že lidé do žlutých kontejerů odhazují i plechovky, nebo jiný směsný odpad. Vyřadit se musí i mikrotenové sáčky, nebo černé fólie - ty totiž nelze recyklovat, a takového odpadu sem popeláři přivážejí až 45%.

Poslechněte si rozhovor o tom, jak se zpracovávají plasty: