Z kontejnerů se rabuje hlavně papír. Kvůli snazší výplatě peněz ve sběru

  8:40
Na třídění odpadu si lidé v Pardubicích zvykli. Kontejnery na separovaný sběr jsou po celém městě. Čím dál častěji se však na ně pořádají nálety. Nejvíce se krade papír, který pak míří do sběrných surovin. Přitom cokoliv je v plastové nádobě, patří už městu, a rabování popelnic je vlastně krádež.

Pozornost zlodějů přitahují modré kontejnery na tříděný papír. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Rozkopaný betonový plot, převrhnuté popelnice. Obrázek, který mohli před pár týdny vidět lidé, kteří procházeli Karlovinou v centru Pardubic. Potkat tady postavy, které se probírají odpadky, a to i v noci za pomoci čelovek, také není nic neobvyklého. Kontejnery čelí útokům bezdomovců, vandalů i nešikovných kuřáků, kteří dovnitř vyhodí špatně uhašenou cigaretu. Za jejich „činnost“ město každý rok doplácí statisíce korun.

Hlavně po zpřísnění výkupu železa musí majitelé modrých kontejnerů na papír počítat ještě s další věcí. Jejich obsah z valné části mizí během týdne na vozících sběratelů, které je z nádob kradou.

„Protože jsou kontejnery na veřejně přístupných místech, nemůžeme vyloučit i jejich vykrádání. Tak se děje převážně u papíru, který se dá dále zpeněžit. Protože je těchto separačních kontejnerů v současnosti po městě vysoký počet, nelze v tomto množství obsah nádob uhlídat a případným drobným krádežím zabránit. Víme-li o lokalitě, kde se tak děje, obracíme se v této záležitosti na městskou policii s prosbou o zesílený monitoring lokality,“ říká mluvčí Služeb města Pardubic Světluše Pozníková.

Krádeže papíru se množí zejména kvůli tomu, že sběrny papír vykupují a prodávající si nemusejí peníze nechat posílat na účet, jako je tomu u kovů.

„Papír se vybírá z nádob, což je dáno jeho zajímavou výkupní cenou, ale dochází také i k přebírání černých kontejnerů s komunálním odpadem. V důsledku toho se tvoří v okolí kontejnerů nepořádek, který musíme následně uklidit,“ vysvětluje Pozníková.

Omezit krádeže pomáhají podzemní kontejnery, které jsou v Pardubicích k vidění například na třídě Míru.

„Velkou výhodou těchto kontejnerů je to, že je nemohou rabovat bezdomovci. Nedostanou se do nich,“ uvedl zastupitel za Pardubáky Aleš Klose.

Nepořádek, který vzniká po útoku zlodějů, je někdy opravdu veliký. „Všechny bezdomovce v našem obvodu znám a musím říct, že s nimi nejsou žádné větší potíže. Občas někomu možná řeknou o drobák, ale není to nic strašného. Horší to je s vykradači popelnic, kteří dělají u kontejnerů neskutečný nepořádek,“ řekl například místostarosta pátého městského obvodu Jaroslav Kňava.

K lidem, kteří probírají kontejnery a dělají nepořádek, vyjíždějí i městští policisté.

„V těchto případech často dochází k vyhazování nehodících se kusů odpadu na zem, čímž se taková osoba dopouští přestupku proti veřejnému pořádku, protože znečistí veřejné prostranství. Strážníci tento přestupek řeší na místě v příkazním řízení, navíc si pachatel přestupku musí místo po sobě uklidit,“ říká Lucie Klementová z Preventivní a informační služby Městské policie Pardubice.

Všechny krádeže papíru nejdou odhalit

Ne každou krádež vytříděného odpadu jsou služby města schopné zaznamenat. Naopak to, které kontejnery nejvíc trpí, je možné zjistit.

„K poškození požárem, nebo jejich úplnému zničení jsou nejvíce vystaveny plastové kontejnery na jakoukoliv komoditu – papír, plast, sklo i na komunální odpad,“ uvedla Pozníková.

Díky zákonu, který omezuje výkup kovů, ve městě naopak ubylo krádeží poklopů od kanálů nebo značek. „Zákon nám hodně pomohl, jelikož od jeho zavedení neevidujeme krádeže tohoto typu,“ potvrzuje Lucie Klementová.

Separovaný odpad Služby města sváží a posléze předávají na zařízení s třídicími linkami, odkud odpad putuje ke koncovým zpracovatelům druhotných surovin.

„Za rok 2016 bylo takto od občanů města Pardubic svezeno 970 tun plastu, 1010 skla a 945 tun papíru. V současnosti je v Pardubicích umístěno 606 kontejnerů na plasty a tetrapak, 403 na papír a 405 na sklo. Celkem jsou zde 404 stanoviště separačních kontejnerů,“ dodává Pozníková.