Trhovci rychle zavřeli před inspektory stánek i se zákazníky z Německa

  15:10
Čtyřčlenná německá rodina se v minulém týdnu stala nedobrovolným zajatcem trhovců v Železné Rudě na Klatovsku. Když na místo přijeli kontroloři České obchodní inspekce, trhovce při zavírání stánků vůbec nezajímalo, že mají uvnitř zákazníky.

Inspektoři minulý týden kontrolovali tři velké tržnice u hranic s Německem. Trhovci, kteří nabízejí padělky značkového zboží, opět přistoupili k obvyklé taktice. Než se inspektor dostane ke stánku, musí být zavřeno.

„Když nás zahlédli v Železné Rudě, najednou se začaly všechny dveře a stánky chvatně zavírat. V jednom ze stánků zůstali uvěznění i zákazníci, dva dospělí a dvě děti,“ popsal šéf inspektorů pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč.

Trhovci v šumavské Železné Rudě ale netušili, že s inspektory přijel i zámečník. Kontroloři využili oprávnění a nechali si od něj otevřít stánky, do kterých se opakovaně nemohli dostat a měli signály, že právě tam nabízejí padělky značkového zboží.

Když zámečník otevřel stánek s uzamčenou rodinou, inspektoři v něm pak napočítali přes pět set kusů napodobenin značkového oblečení, opasků, kabelky i pár kusů napodobenin hodinek.

U druhého obchodníka našli více než sto kusů napodobenin. „Kdyby to byly originály, hodnota zboží zajištěného z tržnice v Železné Rudě by byla kolem 1,5 milionu korun,“ uvedl šéf inspektorů Jan Řezáč.

Kontroly v Potůčkách na Karlovarsku, velké tržnici u dálnice D5 ve Svaté Kateřině na Tachovsku a v šumavské Železné Rudě nebyly náhodné. V Sasku a Bavorsku slavili v minulém týdnu svátky a lidé tam měli volno.

Fotogalerie

Podle inspektorů vše naznačuje tomu, že Němci, kteří tvoří hlavní klientelu, teprve na předvánoční nákupy na tržnice vyrazí.

Při kontrolách odhalili inspektoři i nekolkovaný tabák nebo nažehlovací loga i s žehličkou, kterými trhovci dokážou z běžného oblečení za pár okamžiků v zázemí tržnice vytvořit „značková“ trička nebo mikiny.

Na Svaté Kateřině podle inspektorů ubylo od poslední kontroly starých aut, která trhovcům sloužila jako sklady. K nim se nikdo nehlásil, ale byly nacpané padělky značkového zboží.

„Asi vše schovali někam jinam. Dokud budou nabízet na tržnicích takové zboží, pořád ho budou před kontrolami schovávat,“ soudí ředitel Řezáč.

Autor: