Třetina Čechů by znovu volila Babiše, SPD se propadla

  9:00
Podle prosincového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dominuje stranickým preferencím hnutí ANO. Pokud by se nyní konaly volby, dalo by mu hlas přes 35 procent voličů. K největšímu pohybu na dalších příčkách došlo v případě SPD a ČSSD, které si v žebříčku prakticky vyměnily pozice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Centrum pro výzkum veřejného mínění ve svém prosincovém šetření tradičně zjišťovalo podporu politických stran ve veřejnosti a ochotu zúčastnit se parlamentních voleb. K zásadním posunům podle výsledků od říjnových voleb nedošlo. Průzkumu i nadále vévodí hnutí ANO, které by volilo 35,5 procent z 981 dotázaných.

O druhou příčku se s velkým odstupem dělí Piráti a ODS, které by ve volbách oslovily 11,5 procent voličů. Na čtvrtém místě se s desetiprocentní podporou umístila Sociální demokracie, která by tak vystřídala hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které se propadlo až za komunisty a lidovce na sedmou pozici.

Boj o poslaneckou sněmovnu by nejspíš znovu čekal jak TOP 09, tak Starosty. Žádná z dalších stran nezískala podporu ani jedné setiny dotázaných. Potvrdil by se tím trend snižování podílu propadlých hlasů zaznamenaný letos na podzim.