Šéf Likérky Drak obral podle soudu stát o miliardu, dostal 11,5 roku

  11:46,  aktualizováno  12:05
Zlínský soud poslal do vězení šest členů lihového gangu Radka Březiny. Nejvyšší trest, 11 a půl roku ve vězení, si vyslechl jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, vězení čeká i zbylé obžalované. Stát na daních podle státního zástupce obrali o 1,3 miliardy korun.

Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga u zlínského soudu. | foto: Jan SalačMAFRA

Rozsudek není pravomocný, všichni obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu pro případné odvolání.

Pro Čanigu žalobce nejvyšší trest navrhoval - 12,5 roku vězení. V Likérce Drak ve Chvalčově na Kroměřížsku, kterou skrytě ovládal Březina, podle obžaloby z pěti milionů litrů nelegálního Březinova lihu vyráběl tvrdý alkohol.

Čaniga vinu doznal, ale popřel množství lihu, alkoholické nápoje s etiketami Likérky Drak se prý vyráběly i jinde.

Podobný trest (12 až 12,5 roku) navrhl státní zástupce Robertu Sedlaříkovi, jenž alkohol distribuoval jako jednatel firmy Verdana, kterou také ovládal Březina. Sedlařík už byl za stejnou trestnou činnost dříve odsouzený k 5,5 rokům vězení a po třech letech byl za dobré chování propuštěn.

Soudkyně uložila Sedlaříkovi úhrnný desetiletý trest, stejně jako u Čanigy také nechala propadnout veškerý jeho majetek státu.

Soud také rozhodl o zabrání nemovitostí ve Chvalčově, kde Likérka Drak působila.

„Je to nespravedlivé, za stejnou věc jsem podruhé potrestaný,“ stěžoval si Sedlařík, který se po vynesení rozsudku v soudní síni rozbrečel.

Soudkyně: Neříkejte, že jste netušili o existenci spotřební daně

Čtyřem zbylým obžalovaným, kteří alkohol coby obchodní zástupci nabízeli zákazníkům, státní zástupce navrhl tresty od 5 do 7 let.

Soud uložil Ladislavu Kováčovi čtyřletý trest, Michalu Rozumkovi tříletý, Pavlu Rybářovi trest na 2 roky a 6 měsíců a Tomáši Drekslerovi dvouleté vězení.

„Měli oficiální i neoficiální ceník, kde byly ceny zpravidla o polovinu nižší. U odběratelů požadovali odběr pěti až deseti procent legálních lihovin, aby zmenšili riziko odhalení při převozu. Poptávali také odběr kolků, aby je mohli znovu použít,“ uvedla zlínská soudkyně Iveta Šperlichová.

„Ať mi nikdo z obžalovaných neříká, že netušili, že existuje nějaká spotřební daň,“ doplnila.

Před pondělními závěrečnými řečmi soudkyně vyloučila k samostatnému projednávání jednoho z hlavních obžalovaných Dominika Nagye. Šéf distribuční firmy Nápoje Cyrano ani jeho obhájce se totiž k soudu nedostavili (o závěrečných řečech čtěte zde).

Šéf celého gangu Radek Březina byl za daňový únik přes 6 miliard zatím nepravomocně odsouzený ke 13 letům vězení (o jeho případu čtěte zde).

Autoři: ,