Nejvyšší soud potvrdil čtyři roky vězení za zavírání dětí do hladomorny

  13:34
Nejvyšší soud zamítl dovolání muže z Břeclavska, který týral osmiletou dceru a desetiletého syna. Děti zavíral do místnosti s úklidovými prostředky, do sklepa a také je bil rukama i řemenem. Násilník si musí odpykat čtyři roky vězení.
Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Muž je původem z Ruska, má i americké státní občanství. Podle rozsudku děti týral od října 2015 do května 2016 v penzionu na Břeclavsku, který provozoval. Sourozence surově bil rukama i řemenem do různých částí těla včetně hlavy, více podle spisu trýznil dívku.

Děti zavíral na několik hodin či desítky hodin do místnosti s úklidovými prostředky, častěji pak do sklepa, takzvané hladomorny. Děti ve sklepě měly plesnivou matraci s polštářem potřísněným výkaly.

Policie se případem začala zabývat poté, co se děti se dostaly do břeclavské nemocnice, kde si tamější lékařka všimla jejich neobvyklého chování.

Brněnský krajský soud nejprve muže potrestal sedmi lety vězení za týrání svěřené osoby, omezení osobní svobody, ohrožování mravní výchovy dítěte a  nakládání s dětskou pornografií. Vrchní soud v Olomouci posléze trest snížil na čtyři roky vězení.

Odsouzený muž proti tomuto rozhodnutí podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který námitky zamítl. „Důvody zatím nemůže komentovat, protože nemáme k dispozici usnesení,“ uvedla mluvčí brněnského krajského soudu Eva Angyalossy.