V Chotěboři rostou lesní jahody, radnice i proto omezí sekání trávy

  8:42
K městům, která v letošním roce omezí sečení trávníků na některých veřejných prostranstvích, se přidává i Chotěboř. Místo pravidelného zkracování zde trávu nechají růst a během roku naplánují jen dvě seče. Radnice tím chce vyjít vstříc přírodě i žádostem obyvatel.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Tomáš Plecháč, MF DNES

„Správa zeleně vytipovala lokality, kde by to bylo vzhledem k formě využívání takových ploch možné. Trávu necháme o něco více růst v lokalitách Stromovka, podél Žižkovy ulice, v prostoru obecního rybníka a na některých plochách v parku Václava Fialy,“ uvedl chotěbořský místostarosta David Šafránek.

Jak dodal, k omezení kosení trávy radnici vyzývali mnozí občané města. „Přišla nám například žádost ohledně obecního rybníka. Paní ocenila, že tam rostou lesní jahody, ať tuto plochu nesečeme,“ poznamenal místostarosta.

Na pozemcích, kde se tráva nebude tak striktně zkracovat, mají časem přibýt i informační cedulky. Ty budou situaci vysvětlovat a nastíní i důvody, proč se tak vedení města rozhodlo.

„Podpoříme tím biodiverzitu a částečně omezíme sucho. Když v létě dlouho neprší, z krátké trávy se stávají suchá žlutá pole. Tomu chceme zamezit,“ doplnil chotěbořský starosta Tomáš Škaryd.

Po letošní sezoně radnice novinku vyhodnotí. Pokud se osvědčí, hodlá v ní pokračovat také v následujících letech. Udělat může i drobné úpravy.

Trávu letos nechávají více růst také v dalších vysočinských městech. Omezit sečení některých ploch už se rozhodli například ve Žďáře nad Sázavou, Jihlavě nebo Třebíči. Podle odborníků vzrostlé trávníky v létě ochlazují vzduch, přispívají k udržení vláhy v půdě a poskytují úkryt pro vývoj různých druhů hmyzu.

Autor: