Transgas zmizí tiše, budoucí stavbu může ohrozit tunel pod komplexem

  19:22
Jen s jedním bagrem začala demolice budov Transgasu v centru Prahy. Developer říká, že jde jen o přípravné práce pro stavbu lešení. Až bude hotové, dělníci budovy postupně odmontují. Na místě má vyrůst nový dům, podle některých hlasů by tento plán však mohl zkomplikovat železniční tunel zahloubený jen pár metrů pod povrchem.

Před víkendem byla zahájena demolice brutalistního komplexu Transgas na Vinohradské třídě. Přihlížející překvapilo, že demolice, které se mnozí příznivci komplexu budov báli, začala příjezdem jednoho bagru. Ten zatím zboural jen zastřešený vchod. I vzhledem k situaci pod budovou, kudy vedou tunely vlaků i metra, je opatrnost na místě.

„Z technologických i bezpečnostních důvodů je nejprve potřeba odstranit překážky, které by bránily stavbě lešení. To se týká i vchodového přístřešku, venkovní kašny, zábradlí a některých prvků na fasádě budovy,“ řekla MF DNES Kristýna Křemenová, mluvčí developerské společnosti HB Reavis, které pozemek od roku 2014 patří.

Přípravné práce budou pokračovat instalací lešení s protiprachovými plachtami a vodní clonou. Komplex tří staveb bývalého Plynárenského dispečinku ze 70. let následně čeká rozebrání, žádný odstřel developer neplánuje.

„Postupně začneme vyklízet vnitřní prostory a navážet potřebnou techniku. Teprve poté zahájíme demontáž nadzemních objektů,“ dodala Křemenová k průběhu prací.

Z původního vybavení interiérů se po množství úprav v průběhu let mnoho nedochovalo. Pár kusů nábytku a cenných předmětů ze 70. let uskladnilo Národní muzeum.

Povolení k demolici získala HB Reavis letos na začátku ledna od stavebního úřadu pro Prahu 2. Proti rozhodnutí se nikdo neodvolal. Původně developer oznámil plán vybudovat na místě obchodně-administrativní centrum ze sedmi budov, ale na začátku února začal jednat se zájemci o prodeji pozemku. K ceně ani k průběhu jednání se Křemenová vyjádřit nechtěla.

Rozhodnutí o prodeji neovlivnilo harmonogram demolice, která začala minulý pátek, přestože majitel má na základě povolení čas na demolici až dva roky. Budovy by měly být rozebrány do konce roku.

Transgas stojí na tunelech

Zastupitel městské části Praha 2 Jaroslav Němec (Piráti) se obává, aby pozemek neležel dlouhé roky ladem. Podle něj stojí budova ústředny dispečinku, která má izolaci z dlažebních kostek, na podloží ze stavební navážky, pod kterou jsou navíc nejen železniční tunely, ale i tunel metra
linky A.

„Stavět na místě Transgasu bude technicky velice obtížné. Železniční tunely jsou v některých místech 5 až 8 metrů pod dosavadním terénem. Navíc některé podpůrné piloty objektu se téměř dotýkají izolačních vrstev tunelu,“ popsal Němec.

Majitel komplexu HB Reavis se stavby nad tunely neobává, pro stavbu kanceláří má povolení Drážní inspekce.

„Plánovaný projekt posuzoval mimo jiné Drážní úřad, od kterého jsme získali kladné stanovisko,“ sdělila Křemenová.

Samotný průběh demolice by mohla ovlivnit rekonstrukce tramvajové trati ve Vinohradské ulici, kterou dopravní podnik naplánoval od března do července.

Developer ale žádné komplikace nečeká. Případné uzávěry a omezení z jeho strany mohou místní sledovat na webu www.vinohradska8.cz.

Start demolice v pátek 15. února se obešel bez protestů, ale už na zítřek plánují příznivci brutalistní architektury protestní happening. Účastníci stále doufají, že dokážou majitele přesvědčit o tom, aby bourání zanechal.

„Rádi bychom zdůraznili také potřebu systematičtějšího přístupu k ochraně poválečných staveb v České republice. Doufáme, že osud Transgasu bude v tomto případě varováním do budoucna,“ vysvětlil další důvod protestu jeho iniciátor Miroslav Tomek a dodal, že je to demonstrace donkichotů.

Akci spolupořádá s iniciativou SOS Transgas, která už dříve uvedla, že demolici považuje za nebezpečný projev privatizace veřejného prostoru bez společenské odpovědnosti.

Poškozuje památkovou zónu

Spory o demolici objektů bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky se vedou od roku 2016, kdy společnost HB Reavis oznámila, že je chce zbourat.

Zastánci budov se společně s Klubem Za starou Prahu obrátili na ministerstvo kultury s nadějí, že Transgas prohlásí za nemovitou památku. Národní památkový ústav ovšem zachování komplexu nedoporučil s tím, že „dotčený areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny“.

Tehdejší ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nechal rozhodnutí úředníků přezkoumat, ale později přezkumné řízení ukončil.

Stejný názor jako ministerstvo vyslovil i Institut pro plánování rozvoje hlavního města Prahy. Kritizoval mimo jiné i to, jak budova působí na okolí. „Její okolí na obyvatele nepůsobí přívětivě, čímž budova zaostává v rámci městotvorné funkce.“

15. února 2019